Ksiądz oburzony pytaniem

Nasz Czytelnik poprosił o wyjaśnienie tego, na co parafia w Białopolu przeznaczyła 180 tys. zł otrzymanej unijnej dotacji. Proboszcz poczuł się urażony i na pytanie odpowiedzieć nie chciał. Za to wójt gminy Białopole wyjaśnił sprawę bez problemów.

W poprzednim wydaniu „Nowego Tygodnia” informowaliśmy o milionach złotych dotacji ze Wspólnej Polityki Rolnej, które trafiły do rolników i samorządów. Wykaz beneficjentów opublikowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na swojej stronie internetowej. W wykazie znalazła się też parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Białopolu, która otrzymała ok. 180 tys. zł dotacji. Czytelnicy „Nowego Tygodnia” zwrócili na to uwagę.

– Napiszcie, na co parafia wydała te pieniądze – apelował jeden z naszych rozmówców.

O wyjaśnienia nasza dziennikarka poprosiła ks. Henryka Borzęckiego, proboszcza Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Białopolu. Ale proboszcz poczuł się urażony i na żadne pytania odpowiadać nie chciał. Sprawę wyjaśnił za to Henryk Maruszewski, wójt gminy Białopole. 180 tys. zł dotacji, o której mowa, zostało przeznaczone na projekt „Budowa ogólnodostępnego, niekomercyjnego parkingu przy kościele parafialnym w miejscowości Białopole”.

Współfinansowany był z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a konkretnie działania pod nazwą „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER’’. Parking wybudowano w centrum Białopola.

– Beneficjentem była parafia, dlatego kwota dofinansowania była maksymalna – mówi wójt Maruszewski. – Parking drugi rok funkcjonuje przy kościele, w centrum Białopola, niedaleko urzędu gminy. Służy parafianom, mieszkańcom i gościom gminy Białopole. To był bardzo pożyteczny projekt. (mo)