Książki w kwarantannie, krawiectwo w ChDK-u

Łagodzenie restrykcji w niektórych instytucjach idzie w parze z kolejnymi wytycznymi. Na przykład: po wizycie każdego czytelnika w Chełmskiej Bibliotece Publicznej blaty w wypożyczalni są dezynfekowane, a zwrócone książki poddane 10-dniowej kwarantannie. W Chełmskim Domu Kultury na razie otwarto kasę, ale i tak nie sprzedaż biletów, a szycie maseczek idzie tam teraz pełną parą.

W pierwszej kolejności stopniowo otwierane są biblioteki. W Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Partyzantów 40 czynna jest wypożyczalnia główna, w tym ta dla dzieci oraz audio/video. Wyjście do biblioteki, rzecz jasna, możliwa jest tylko w maseczce, po dezynfekcji rąk w holu, najlepiej też mieć ze sobą rękawiczki. W wypożyczalni mogą przebywać jednocześnie trzy osoby, a kolejne trzy mają czekać w holu biblioteki, zachowując odstęp.

I jeszcze znak czasu – każda zwrócona książka ma być poddana dziesięciodniowej kwarantannie. Z kolei po wizycie każdego użytkownika dezynfekowane są blaty w wypożyczalni. Nie ma możliwości skorzystania z czytelni, stanowisk komputerowych, ani szatni, brak jest dostępu do regałów z książkami i płytami, bo czytelników obsługują bibliotekarze.

– W pierwszych dniach po otwarciu biblioteki odwiedziło nas wielu czytelników – mówi Anna Małysz, kierownik Działu Rozwoju i Promocji ChBP. – Stoją w kolejkach, zachowują odstępy, są zdyscyplinowani. Zdają i wypożyczają książki. Bezpieczne odstępy wydzielono taśmami.

W CHDK porządkują, szyją, planują

W Chełmskim Domu Kultury na razie otwarto kasę biletową. Ale jeszcze nie z myślą o sprzedaży biletów, tylko raczej po to, aby umożliwić klientom zwrot tych wcześniej zakupionych (przed pandemią mnóstwo chełmian rezerwowało bilety na koncerty i spektakle, było w czym wybierać). Tak naprawdę jednak 90. procent wydarzeń kulturalnych zostało przełożonych, a nie odwołanych.

Nowych terminów spektakli czy koncertów z uwagi na trwającą wciąż epidemię ustalić nie sposób. Gdy już będzie to możliwe, terminy mają być podawane na stronie internetowej ChDK, a wówczas także na łamach „Nowego Tygodnia” wrócimy do cyklicznego, a przerwanego z powodu koronawirusa „Afisza kulturalnego”. Wciąż nie ma mowy o wznowieniu odwołanych grupowych zajęć artystycznych w placówce czy też projekcjach w sali kinowej.

Choć jeśli chodzi o wyświetlanie filmów, to Centrum Kultury Filmowej „Zorza” zapowiada uruchomienie projekcji online, które umożliwi oglądanie chełmianom filmów z domu: „…Nie przyszedł Widz do kina, to kino przyjdzie do Widza… Najlepsze kina studyjne w Polsce łączą siły i razem ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych uruchamiają specjalną propozycję kina w Twoim domu. To duże logistycznie przedsięwzięcie, to siła i determinacja kin studyjnych, która Was zaskoczy. Szczegóły wkrótce”.

Z kolei sala lustrzana ChDK, gdzie zazwyczaj odbywają się zajęcia artystyczne, zamieniła się w pracownię krawiecką. Pracownicy ChDK-u dostali nowoczesne maszyny do szycia i szyją na nich maseczki ochronne dla chełmian. Maszyny te trafić mają docelowo do powstającej w Kumowej Dolinie pracowni krawiecko-tkackiej. Mariusz Kalman z Chełmskiego Domu Kultury, mówi, że pracownicy ChdK-u w tej nadzwyczajnej sytuacji mają sporo pracy. Oprócz szycia masek, porządkują archiwa, garderoby, robią przeglądy i konserwacje sprzętu. (t, fot.FB ChDK)