Kto hulał w pierwszym szeregu?

Radni Prawa i Sprawiedliwości podczas koncertu Wakacyjnej Trasy Dwójki bawili się w pierwszych rzędach, a dla mieszkańców zabrakło miejsc na trybunach amfiteatru w Kumowej Dolinie. Opozycja w radzie miasta pytała, dlaczego mieszkańcy stali w kolejce i na imprezę nie weszli, a radni z PiS w komplecie pojawili się w amfiteatrze. Podobno radny Kamil Błaszczuk na stronie, na której można było pobrać wejściówki, klikał tak szybko, że w ciągu trzech minut wygenerował bilety niemal dla wszystkich rajców z PiS.

Koncert w ramach Wakacyjnej Trasy Dwójki mogło obejrzeć zaledwie 999 osób, bo ze względu na epidemię koronawirusa nie można organizować imprez masowych. Nic dziwnego, że darmowe wejściówki, które można było wygenerować na specjalnej stronie internetowej, uruchomionej przez organizatora, czyli TVP 2, rozeszły się w ciągu kilku minut.

Na komisji rady miasta Katarzyna Janicka, radna Koalicji Obywatelskiej, chciała się dowiedzieć, dlaczego mieszkańcy nie uzyskali biletów wstępu, bo na Facebooku z tego powodu zrobiło się burzliwie.

Kamil Błaszczuk, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, przyznał, że 999 wejściówek rozeszło się w 2-3 minuty. – Na miejscu zauważyłem, że część wpuszczonych osób czekała na informację o wolnych miejscach na trybunach. Nie wszyscy, którzy wygenerowali karty wstępu w Internecie, przyszli na koncert. Kolejka oczekujących była długa – mówił.

Radny Stanisław Mościcki przyznał, że dystrybucja biletów była zła. – Widziałem na filmach i zdjęciach zamieszczanych na Facebooku, tak jakoś dziwnie się złożyło, że radni PiS i jego zwolennicy dostali bilety, a dla mieszkańców zabrakło. Sami pokazywaliście te zdjęcia – mówił do radnych PiS Mościcki. – Następnym razem wypadałoby uczciwiej dystrybuować bilety, żeby wszyscy mieli równe szanse w ich uzyskaniu.

Mościckiemu odpowiedział Błaszczuk. – Radni PiS nie dostali biletów. Osobiście zdobyłem kilka, siedząc przed komputerem i klikając na stronie, odświeżając ją co chwilę. Zgodzę się co do tego, że forma rozprowadzenia biletów była specyficzna, ale powodem tego jest panująca epidemia koronawirusa. Zainteresowanie koncertem było duże, przypomnę, że przed rokiem w Parku Miejskim impreza zgromadziła 13 tysięcy osób, a teraz mogło ją obejrzeć zaledwie tysiąc – mówił Błaszczuk.

Ale wyjaśnienia przewodniczącego klubu radnych PiS nie przekonały opozycji. Katarzyna Janicka oznajmiła, że nie tylko radni Prawa i Sprawiedliwości doskonale bawili się na koncercie. – Można było odnieść wrażenie, że jest tam cała „budżetówka”, taki przynajmniej obraz był na portalach społecznościowych – mówiła radna, mając na myśli urzędników. – Nie chciałam jednak tą dyskusją wywoływać żadnej burzy, każdy bawi się przy takiej muzyce, jaka go interesuje – oznajmiła Janicka.

Ryszard Dżaman stwierdził natomiast, że czy weszłoby pięciu, czy jeden radny z PiS-u, to i tak dla wielu ludzi zabrakłoby miejsc na trybunach amfiteatru. – Jest zaraza i takie są skutki. Po co więc robić aferę, jesteśmy na wizji, mieszkańcy oglądają komisję i wszystko widzą – stwierdził.

Radny Piotr Malinowski proponował zakończyć dyskusję, tłumacząc, że w porządku obrad komisji nie ma punktu dotyczącego koncertu Wakacyjnej Trasy Dwójki. Z kolei przewodniczący rady Longin Bożeński przekonywał, że komentowanie przy omawianiu merytorycznych punktów obrad tego, co dzieje się na Facebooku, jest lekką przesadą. Według niego portale społecznościowe żyją swoim życiem.

Ale opozycja nie zamierzała kończyć tematu. Marek Sikora szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej chciał się dowiedzieć, w jaki sposób „Dwójka” wybiera miejsca organizacji koncertów. – Czy aplikowaliśmy o taką imprezę, kogoś prosiliśmy, czy też Telewizja sama zaproponowała? – pytał Sikora.

Przewodniczący Bożeński stwierdził, że chełmianie powinni cieszyć się, że taki koncert odbył się w naszym mieście już po raz drugi. – Chełm staje się rozpoznawalnym miastem. Nawet gdybyśmy dołożyli do organizacji koncertu, to nic by się nie stało, bo marka miasta zaczyna funkcjonować w kraju. A że radni PiS byli bardzo widoczni na imprezie, to tylko można cieszyć się, że są aktywni w każdej dziedzinie.

Są też w awangardzie jest chodzi o rozrywkę, podobnie jak w awangardzie jeśli chodzi o organizację tego rodzaju imprez jest prezydent Chełma Jakub Banaszek. Nie ukrywajmy, że dzięki jego działaniom TVP 2 zorganizowała w naszym mieście już drugi koncert Wakacyjna Trasa Dwójki, w dodatku bez udziału pieniędzy z budżetu miasta – stwierdził Bożeński. jar