Kto płaci na kwarantannie?

Coraz więcej mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego przebywa na kwarantannie. I coraz więcej jest pytań o wynagrodzenia za okres nieobecności w pracy w tym czasie.

W ubiegłym tygodniu lawinowo wzrosła liczba mieszkańców województwa lubelskiego skierowanych na kwarantannę. Pod koniec tygodnia było ich około 10 tysięcy, ale z każdym dniem liczba ta rośnie w zastraszającym tempie. To nowa sytuacja i pracownicy mają wiele pytań dotyczących obowiązujących przepisów.

Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim, informuje, że decyzja wydana przez inspektora sanitarnego o kwarantannie lub izolacji jest podstawą do wypłaty świadczeń chorobowych.

– Osoba, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu, za okres takiej kwarantanny ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy lub zasiłku chorobowego finansowanego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – mówi rzecznik Korba. – Pod tym względem decyzja o kwarantannie działa podobnie jak zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza. Do wypłaty świadczeń chorobowych nie jest wtedy jednak potrzebne dodatkowo zwolnienie lekarskie, wystarczy sama decyzja administracyjna sanepidu. Może się zdarzyć, że ktoś wraca z zagranicy i z tego powodu trafia na obowiązkową kwarantannę, choć nie ma decyzji wydanej przez sanepid. W takiej sytuacji podstawą do wypłaty świadczeń chorobowych jest oświadczenie napisane przez osobę przebywającą na kwarantannie. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS. Tu ważna uwaga: jeśli osoba na kwarantannie występuje do pracodawcy/ZUS o świadczenia chorobowe, to nie może w tym okresie pracować, nawet zdalnie. Łączenie świadczenia chorobowego z pracą zarobkową jest niezgodne z przepisami.

Od 2 września br. kwarantanna i izolacja domowa wynoszą 10 dni. Jeśli stan zdrowia osoby przebywającej na kwarantannie pogorszy się, może ona zostać przedłużona. Kwarantannie podlega osoba, która przekroczyła granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, miała kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie, ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, mieszka wspólnie z osobą objętą kwarantanną lub izolacją domową. Katarzyna Wnuk, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, podpowiada, że w razie jakichkolwiek wątpliwości w sprawie kwarantanny można zadzwonić na infolinię – nr tel. 222 500 115.(mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here