Kto zastąpi Tatarczuka?

Prezydent Lublina ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Galerii Labirynt. Krzysztof Żuk chciał, by to stanowisko nadal pełnił dotychczasowy dyrektor Waldemar Tatarczuk, ale na to nie zgodził się minister kultury.


Tatarczuk (57 l.) kieruje Galerią Labirynt od 2010 roku. Objął stanowisko po Andrzeju Mroczku, który uczynił z placówki jedną z najważniejszych i najbardziej cenionych w kraju galerię sztuki współczesnej. Tatarczuk z sukcesami kontynuował misję swojego poprzednika i kiedy z końcem lutego br. upływała mu druga, pięcioletnia kadencja, dotychczasowy dyrektor wydawał się „pewniakiem” do pozostania na stanowisku.

I faktycznie prezydent Krzysztof Żuk zamierzał powierzyć mu sprawowanie tej funkcji na kolejne pięć lat. Jednak wcześniej, zgodnie z procedurą, wystąpił o opinie do organizacji reprezentujących związki zawodowe i zrzeszających artystów oraz ministra kultury. O ile związkowcy i organizacje artystów wydały opinie pozytywne, to minister postawił veto. Dlaczego?

O Galerii Labirynt było od roku głośno w mediach przez kontrowersyjne wystawy dotyczące m.in. Strajku Kobiet oraz eksponaty, które się w niej znalazły. Niektórzy lubelscy radni PiS opowiedzieli się wręcz przeciwko finansowaniu z publicznych pieniędzy tej instytucji. Waldemar Tatarczuk został p.o. dyrektora do czasu wyłonienia w konkursie nowego szefa galerii. We wrześniu prezydent Żuk zapowiedział ogłoszenie konkursu, a zrobił to w ostatnim dniu listopada.

Nowy dyrektor ma zostać powołany na trzy lata, począwszy od 1 marca 2022 r. Kandydaci mają czas na składanie dokumentów do 10 stycznia. Oprócz typowych dokumentów muszą przedstawić wykaz zrealizowanych przez siebie projektów kulturalnych oraz autorską koncepcję programowo-organizacyjną Galerii Labirynt na najbliższe trzy lata. Formalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by Waldemar Tatarczuk stanął do konkursu, ale wyłoniony, po rozmowie kwalifikacyjnej, nominat będzie musiał zostać zaaprobowany przez ministra kultury, więc zmiana na tym stanowisku wydaje się być przesądzona. Wygląda na to, że to resort kultury zdecyduje o profilu dalszego funkcjonowania największej galerii Lublina. (ram)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here