Kto zdolny do służby?

Od 17 lutego rusza kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego. Stawiennictwo na kwalifikacji jest obowiązkowe.

Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie, w oparciu o badania przeprowadzone przez powiatowe komisje lekarskie, stopnia zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet podlegających temu obowiązkowi. Na komisję muszą stawić się obligatoryjnie 19-latkowie z rocznika 2001.

Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Stając na wezwanie komisji zakładana jest ewidencja wojskowa, uzyskuje się kategorię zdrowia i otrzymuje książeczkę wojskową.

Na terenie województwa lubelskiego kwalifikacja wojskowa odbędzie się w 23 lokalizacjach. Terminy kwalifikacji wojskowej na terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Chełmie: Powiatowa Komisja Lekarska dla miasta Chełm: 17 lutego – 3 marca, ul. I Pułku Szwoleżerów 15a (budynek MOSiR); 5-25 marca br. – Powiatowa Komisja Lekarska w Chełmie, ul. Powstańców Warszawy 8 (bursa szkolna).

Przy powiatowych komisjach pojawią się rekruterzy z brygad obrony terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią, jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. (opr. mo)