Która więcej malin zbierze, czyli… Narodowe Czytanie 2020

W Wytycznie

W tym roku lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania było wybitne dzieło polskiego romantyzmu dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Książnica Pana Jana w Wytycznie już po raz kolejny przyłączyła się do tej ogólnopolskiej akcji. W sobotę, 5 września w ogrodzie przy Książnicy Pana Jana w Wytycznie Narodowe Czytanie rozpoczęto odczytaniem listu prezydenta RP, a następnie czytane były fragmenty dramatu „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Pogoda dopisała.

W tym przedsięwzięciu uczestniczyli: mieszkańcy miejscowości i okolic, młodzież szkolna, dyrektor i nauczyciele miejscowej szkoły podstawowej oraz pracownik biblioteki. Wszyscy uczestnicy biorący udział w Narodowym Czytaniu otrzymali pamiątkową zakładkę do książki. Tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

– Każda forma kulturalnego spędzania czasu zasługuje na akceptację i jak najszersze propagowanie – mówi Marian Kupisz, dyrektor szkoły w Wytycznie. – Cieszy mnie bardzo, że Narodowe Czytanie przyjęło się nie tylko w dużych ośrodkach akademickich, ale również pod tzw strzechą, w niedużych, ale przepięknych miejscowościach jak nasze Wytyczno. (pk)

W Woli Uhruskiej

W Woli Uhruskiej fragmenty „Balladyny” zaprezentowali uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz nauczyciele poloniści. Za scenografię posłużyły przedmioty zgromadzone w szkolnym muzeum. Przedsięwzięcie odbywało się z zachowaniem środków ostrożności związanych z pandemią i dlatego było transmitowane poprzez szkolny Facebook. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć swoich czytających kolegów przebywając w klasach. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia była polonistka Jolanta Kuśmierczyk. Nauczyciele wspomagający to Iwona Salników-Pakuła, Małgorzata Kosacka, Wioletta Hołomiej. (gkj)

W Wyrykach

W sobotę, 5 września przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrykach, wybrane fragmenty dramatu „Balladyna” czytali: wójt – Mirosław Torbicz, radna Rady gminy Wyryki – Anna Adamczyk, dyrektor GBP – Hanna Czelej, klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki oraz czytelnicy biblioteki. (-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here