Kultura, tradycja… i placki

Nasza osada to Wojsławice,
Nazwę swą ma od Wojsława,
Piękne są wokół niej okolice,
Znana jej przeszłość i sława.

– to słowa hymnu napisanego kilkadziesiąt lat temu przez Piotra Kulawczuka. Jednak pomimo upływu lat są nadal aktualne – Wojsławice są piękne, a gmina niezwykle gościnna. Dlatego Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach serdecznie zaprasza na Zakończenie Sezonu Turystycznego w Gminie Wojsławice. W ramach wydarzenia przewidziane są dwa spotkania.

Rozięcin

Na pierwsze z nich zapraszamy już 20 września na godzinę 15:00 do Ośrodka Dawnych Kultur i Tradycji w Rozięcinie, gdzie oprócz zwyczajowego zwiedzania ośrodka będziecie mogli Państwo uczestniczyć w warsztatach zielarskich oraz pokazach pieczenia tradycyjnych cebularzy, placków na sodzie i wytwarzania masła. Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiadać będzie zespół ludowy „Czerwona Jarzębina” z Rozięcina, a całość zwieńczymy biesiadą przy ognisku.

Majdan Ostrowski

Na drugie spotkanie zapraszamy miesiąc później, 25 października na godzinę 14:00 do Ośrodka Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim. Będzie to wyjątkowa okazja, ponieważ podczas wydarzenia nastąpi inauguracja wystawy poświęconej miejscowym kapelom i orkiestrom, a gośćmi specjalnymi będą potomkowie rodzin m.in.: Tarajków i Frańczaków które to rodziny tworzyły kapele. Wystawa dołączy do istniejących już sal Kultury Ukraińskiej i Żydowskiej.

Tego samego dnia, w pracowniach na pierwszym piętrze budynku odbędą się rodzinne warsztaty, którymi chcemy nawiązać do tradycyjnego charakteru Ośrodka. Będą to m.in.: warsztaty stolarskie, plastyczne, ceramiczne, tkackie oraz pisania na glinianych tabliczkach, podczas których będzie można wykonać drewnianą zabawkę czy też prawosławną ikonę. Dla chętnych będzie możliwość przejścia ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej oraz wycieczka na Koci Dołek. Tak jak i poprzednio, całość zakończymy wspólną biesiadą przy ognisku połączoną z zabawą w rytmie ludowych przyśpiewek.

Zapisy na Warsztaty w Majdanie Ostrowskim trwają do piątku 16 października i będą prowadzone mailowo (wojslaw-gci@o2.pl) i telefonicznie (82 566 91 53).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here