Kultura zamknięta

Do 29 listopada nie wyjdziemy do Chełmskiego Domu Kultury, kina, biblioteki, muzeum. Ewentualne wydarzenia kulturalne lub zajęcia będą transmitowane on-line. Poza tym pracownicy tych placówek mają zająć się porządkowaniem zbiorów, przygotowywaniem kolejnych projektów, spektakli, wystaw. – Do zobaczenia w bezpieczniejszych czasach – pożegnali się w ubiegłym tygodniu pracownicy Chełmskiej Biblioteki Publicznej.

Do 29 listopada br. czasowo zamknięte są instytucje kultury, teatry, muzea, kina, domy kultury, biblioteki, galerie sztuki. Oznacza to, że nie mogą być w nich organizowane wydarzenia z udziałem publiczności. Nie wyklucza to prowadzenia w nich – przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego – prób i przygotowań do organizacji wydarzeń artystycznych, pracy zdalnej i udostępniania zbiorów bądź spektakli online. Wydarzenia on-line bez udziału publiczności mogą być organizowane.

– W przypadku instytucji kultury mamy sytuację analogiczną do tej, która miała miejsce wiosną. Oznacza to, że zarówno Biblioteka, Muzeum, jak i Chełmski Dom Kultury zostają tymczasowo zamknięte dla odwiedzających – mówią w chełmskim ratuszu.

Chełmska Biblioteka Publiczna poinformowała, że placówka jest zamknięta dla Czytelników, ale jej pracownicy będą wykonywać takie zadania, jak np. porządkowanie zbiorów, katalogowanie i opracowywanie nowych książek, przygotowywanie Izby Pamięci Longina Jana Okonia. Biblioteka poinformowała, że w związku z sytuacją epidemiczną nie będzie kontynuowała projektu pod nazwą „Książka i Muzyka”, realizowanego ostatnio dzięki ministerialnej dotacji.

Realizację projektu zakończyło spotkanie z Bartkiem Koziczyńskim, które odbyło się 29 października. Klub Dobrego Filmu również zawiesił swoją działalność do odwołania. Przedstawiciele Biblioteki podziękowali za udział w spotkaniach: „Życzymy dużo zdrowia i do zobaczenia w bezpieczniejszych czasach”.

Ważne informacje dla czytelników są takie, że terminy zwrotów książek są przedłużone o 30 dni, nie będą pobierane opłaty za przetrzymane zbiory za okres zamknięcia biblioteki, zamawianie i rezerwacje zbiorów w katalogu elektronicznym zostały wyłączone 6 listopada, a w wypożyczalni międzybibliotecznej wszystkie wypożyczenia i zwroty zostają wstrzymane do odwołania. Biblioteka informuje, że w ograniczonym zakresie realizowane będą zamówienia na skany po telefonicznym zgłoszeniu (82 563 95 05, 82 564 26 13) lub w mailowym (chbc@chbp.chelm.pl, cwr@chbp.chelm.pl, cg@chbp.chelm.pl).

Część koncertów w Chełmskim Domu Kultury już wcześniej było odwoływanych, kolejne – przenoszone na inne terminy. Koncert „Niepodległa” zaplanowany na 11 listopada nie odbędzie się z udziałem publiczności, ale będzie transmitowany online. Widzowie mogą oglądać go na profilu społecznościowym Chełmskiego Domu Kultury w serwisie Facebook. Po transmisji na żywo zapis wydarzenia zostanie opublikowany w serwisie YouTube. Dochód z koncertu, planowanego pierwotnie w formie tradycyjnej – z udziałem publiczności – miał być przeznaczony na cele charytatywne. To nadal aktualne. Wsparcia można dokonać przez internet za pośrednictwem: https://zrzutka.pl/fwdvdh, a także https://www.siepomaga.pl/paczka-dla-bohatera.

Pracownicy ChdK poinformowali pod koniec tygodnia, że z uwagi na nowe obostrzenia zmuszeni byli od 7 listopada br. do odwołania, zawiesić większość zajęć artystycznych. Wyjątkiem jest najmłodsza, przedszkolna grupa Akademii Małego Artysty, której spotkania będą się odbywały tak jak dotychczas: „Mamy nadzieję, że sytuacja ta nie potrwa długo i że już niebawem powrócimy do normalnego funkcjonowania. O szczegółach będziemy bezpośrednio informować uczestników poszczególnych zajęć. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 82 563 00 81 lub pisząc na adres sekretariat@chdk.chelm.pl”.

Muzeum Ziemi Chełmskiej także poinformowało m.in. na Facebooku, że w związku z drugą fala pandemii i na podstawie decyzji Rzaddowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego, będzie nieczynne dla zwiedzających do 29 listopada. Do 7 listopada można było jeszcze zwiedzać wystawę „Matka Boska Chełmska. Ikonografia” (ekspozycja miała być czynna do końca listopada).

Od 9 listopada br. Młodzieżowy Dom Kultury też prowadzi zajęcia stacjonarne tylko dla przedszkolaków, dla pozostałych są zdalne – wystarczy wejść na FB chełmskiego MDK.

Te same obostrzenia dotyczą placówek kulturalnych w gminach powiatu chełmskiego. Tam również ośrodki kultury nie organizują spektakli z udziałem publiczności. Dla czytelników zamknięto gminne biblioteki.

Na stronie gov.pl czytamy, że wprowadzone mają być mechanizmy wsparcia dla podmiotów działających w obszarze kultury, instytucji, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz dla twórców i artystów wykonujących prace na podstawie umów cywilnoprawnych. Pomoc objąć ma m.in. świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here