Kwesta również przez internet

Włodawskie Stowarzyszenie Renovabis organizuje internetową kwestę na remont zabytkowych nagrobków.

Renovabis po raz pierwszy zaapeluje o internetową „zrzutkę” na wsparcie szczytnej idei. Oczywiście wszystko przez Covid. Kto chce pomóc, powinien wejść na stronę zrzutka.pl/k5f5gj i wpłacić darowiznę. Jak jednak zapewnia prezes stowarzyszenia Edward Łągwa, będą robić wszystko, by tradycyjna kwesta odbywała się na także na włodawskich cmentarzach – jak co roku.

Jednym z ostatnio odnowionych obiektów jest wpisana do rejestru zabytków kaplica grobowa Katarzyny z Osypowiczów Seredynowej, wzniesiona w 1830 r. Nad wejściem do kaplicy umieszczona została owalna, murowana tablica epitafijna z wyrytym napisem: „Tu/ Spoczywa Ś. P. Katarzyna z Osypowiczów/ Seredynowa/. Zmarła w dniu 14 kwietnia 1830 r./ Żyjąc lat 36/. Wieczny odpoczynek racz iey dać Panie”, który potwierdza sepulkralne przeznaczenie budowli.

W 2021 r. Renovabis planuje przeprowadzenie kolejnych prac renowacyjnych zabytkowych nagrobków. Z uwagi na duże koszty takich prac szacowanych w 2021 r. na ok. 25 tysięcy złotych, stowarzyszenie prosi o wsparcie. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here