Kwesta także online

Sytuacja ogólnoświatowa z COVID-19 przewróciła wiele spraw do góry nogami. Przed wielkim dylematem stanęli też wolontariusze z „Wereszczyńskiego Gościńca”, którzy już 8 razy kwestowali na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków cmentarza w Wereszczynie. Czy uda im się powtórzyć wyniki z ostatnich lat, kiedy to zbierali ponad 8 tys. zł?

Jest oczywistym, że osób odwiedzających cmentarze na Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny będzie mniej i zapewne kwota uzbierana w tradycyjnej kweście będzie mniejsza. Dlatego, aby osiągnąć zeszłoroczny wynik, organizatorzy zbiórki w Wereszczynie postanowili, że uruchomią jednocześnie zbiórkę internetową. Już w zeszłym roku były takie sygnały, że są chętni do dokonania wpłaty na konto, ale na takie rozwiązanie stowarzyszenie nie było przygotowane.

– Ze zbiórką ruszyliśmy 27 września i trwać ona będzie do 6 listopada. Prowadzimy ją na portalu zrzutka.pl pod nazwą „Renowacja nagrobków zabytkowego cmentarza w Wereszczynie”. Bardzo liczymy na datki, bo w tym roku stanęliśmy przed trudną decyzją. Zdecydowaliśmy się na odrestaurowanie grobowca rodziny Czarnieckich, którego wartość kosztorysowa prac wyniosła blisko 40 tys. zł. Staraliśmy się o sfinansowanie prac z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale tym razem nie otrzymaliśmy wsparcia.

Posiłkujemy się jedynie dotacją Powiatu Włodawskiego w wysokości 5 tys. zł, pozostałą kwotę dołożymy z kwest z poprzednich lat i tegorocznej. Mamy trochę odłożonych pieniędzy, gdyż w poprzednich latach otrzymaliśmy znaczące dofinansowanie unijne i MKiDN, wsparte dotacją powiatu, zatem przez kilka lat więcej zbieraliśmy w kwestach niż wynosił wkład własny do projektów. Oprócz rozliczenia się za grobowiec Czarnieckich chcielibyśmy planować kolejne prace, może już przy mniejszych nagrobkach. Ale do tego są oczywiście potrzebne pieniądze – mówi Adam Panasiuk, koordynator projektów konserwatorskich.

„Wereszczyński Gościniec” rozpoczął kwestowanie w 2012 r. na pogrzebie Romana Wawrzyckiego, wójta gminy Urszulin. Od tego czasu udało się odrestaurować 3 grobowce, 4 nagrobki, jedną figurkę, 5 płyt nagrobnych oraz mogiłę żołnierską. Łączna wartość wykonanych od 2012 r. prac to 177.037 zł, z czego 122.720 zł to wszelkie dotacje, zaś 54.317 zł Wereszczyński Gościniec dołożył z pieniędzy pochodzących z kwest. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here