Las dobrych uczynków?

Tak chyba można by wyjaśnić tytuł już drugiej akcji „LAS Christmas” podjętej w lubelskim Centrum Kultury. To także nawiązanie do znanego przeboju bożonarodzeniowego zespołu Wham. Tegoroczne działania w dniach 1-18 grudnia przyjęły tu inny charakter niż w roku ubiegłym – tłumaczą organizatorzy.


– LAS Christmas to nasza skromna próba zrobienia czegokolwiek, co mogłoby pomóc. By pomóc ludziom pomagać innym – twierdzą animatorzy z Pracowni Sztuczka, twórcy inicjatywy.

Ich pierwsza akcja LAS Christmas, z grudnia 2020 roku, miała za cel ratować drzewa służące jako świąteczne choinki. I nadal zachęcają, by tworzyć w domach swoje unikatowe „drzewka” ze wszystkiego, co tylko uda się nam przerobić, recyklingować: z tetrapacku, z butelek, puszek, rolek po papierze itp.

– W tym roku ochrona drzew jest równie aktualna, jednak pojawiła się inna, ważniejsza potrzeba. Okazało się, że las, potrafią zapełniać ludzie nie mający domu – głodni i wychłodzeni. W warunkach, gdy spadł pierwszy śnieg, który zwykle cieszy, dziś to zjawisko przeraża – zauważają organizatorzy z CK, którzy zapraszają do udziału w cyklu spotkań, podczas których będą rozmawiać z dziećmi m.in. o tym kim są uchodźcy, skąd przybywają i dlaczego ich sytuacja życiowa jest tak trudna. Będzie można również napisać okolicznościowe listy: „Listy nie do Mikołaja” – brzmi zachęta. Za projekt odpowiadają Iza Śliwa i Dominika Krzyżanowska.

Gest solidarności

Co w trakcie zajęć? Szczegółowy program i informacje o zapisach na warsztaty LAS Christmas są dostępne na: http://ck.lublin.pl/2021/11/las-christmas.

W ramach spotkań zabawowych planowane są: 11 grudnia, godz. 11 „Żyrafa na rowerze – czyli czy można uciec przed wojną?” W kolejną sobotę 18-go, godz. 11 „Jak Nabu szukał domu?” Obydwa spotkania w salach ćwiczeń CK.

Niezależnie od tych zajęć organizatorzy zachęcają również do udziału w kiermaszu świątecznym, z którego wpływy zostaną przekazane bezpośrednio do organizacji pomocowych na rzecz imigrantów na granicy polsko-białoruskiej.

Są i tradycyjne warsztaty świąteczne

Pierwsze edycje zajęć miały miejsce w minioną sobotę, a ich tytuły to: Ozdoby choinkowe – warsztaty orgiami, oraz Pierniczki i jadalne ozdoby stołu – warsztaty kulinarne.

Analogiczne warsztaty odbędą się w sobotę 11.12 w godz. 12-14 Naturalne stroiki świąteczne – warsztaty rodzinne; a równolegle (godz. 12-14 lecz w innej sali) Pierniczki i jadalne ozdoby stołu – warsztaty kulinarne. W kolejną sobotę 18.12 w godz. 12-14 Naturalne kosmetyki – warsztaty rodzinne, oraz o tej samej porze w innej sali: Pierniczki i jadalne ozdoby stołu – warsztaty kulinarne.

Do 18 grudnia codziennie w godz. 10-17 trwa wspomniany kiermasz świąteczny w „jurcie” zaimprowizowanej na terenie wirydarzu CK.

MAR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here