Lato, plaża, okulary…

Wspomniane w tytule połączenie jest klasyczne dla tej pory roku. Gdy nadchodzi czas upałów i mocno świecącego słońca, z przyjemnością udajemy się na urlop, wczasy, wakacje. Spędzamy je chętnie nad wodą, w towarzystwie rodziny, bliskich i przyjaciół. I nie zapominamy przy tym o kremie z filtrem UV – oraz o takich właśnie okularach.

Promieniowanie UV może być groźne

Niekorzystny wpływ promieniowania UV na skórę jest wszystkim znany i już mało kto wychodzi na plażę bez odpowiedniego zabezpieczenia. Kremy ochronne stanowią nieodłączny element wyposażenia urlopowiczów. Jednak przecież promieniowanie UV trafia nie tylko na skórę… Jego wpływ dotyka również oczu. I nie jest bez znaczenia dla ich kondycji, a nawet zdrowia.

Wśród promieniowania emitowanego przez słońce za najbardziej szkodliwe uważa się ultrafiolet UVA. Możemy wyróżnić jeszcze UVB, które to promieniowanie opala, ale i może powodować czerniaka oraz UVC, które w zasadzie nie dociera do powierzchni ziemi i jest absorbowane w atmosferze.

Promieniowanie UVA może być szkodliwe dla skóry i ciała. Powodować poparzenia słoneczne, przyspieszać starzenie się skóry, sprzyjać rozwojowi czerniaka i innych nowotworów. W przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce również oczy doznają niedogodności. Krótkich – jak ich mrużenie czy zaczerwienienie, albo długotrwałych i problematycznych, jak uszkodzenie siatkówki, poparzenie rogówki czy rozwój zaćmy.

Na szczęście odpowiednia ochrona oczu nie jest trudna, jeśli tylko mamy pod ręką okulary słoneczne.

Polecane okulary przeciwsłoneczne

Dodajmy na wstępie, że nie każde okulary, nazywane „przeciwsłonecznymi” są takie w istocie. Powinny mieć naklejkę, dopuszczającą je do sprzedaży jako wyrób ochronny i potwierdzającą spełnienie określonych wymagań (CE). Mogą mieć też oznaczone klasy/kategorie (0-4 lub 0-IV), które mówią nam, ile światła przepuszcza soczewka okularów. Zazwyczaj nie ma potrzeby używania najwyższej klasy czwartej, a nawet może to być niewskazane np. dla kierowców.

Warto też szukać oznaczenia opisującego siłę filtra. UV 400 to wartość, którą powinniśmy być zainteresowani, bo chroni oczy przed w sposób najbardziej skuteczny.

Jednak przede wszystkim powinniśmy kupować okulary w sprawdzonym źródle. Sklep optyczny jest tu najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo są miejsca, które wypada tylko odradzić, jak portale azjatyckie czy bazary w miejscowościach uzdrowiskowych. Często kuszą niską ceną, oferują za to zerową ochronę przed promieniami UV.

To prawda, że za dobre okulary przeciwsłoneczne należy zapłacić więcej niż kilkadziesiąt złotych. Ale w końcu robimy to dla ochrony wzroku. Z polecanych marek wskazać można np. Polar Vision (https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-polarvision). Mamy tu połączenie wysokiego filtra UV 400 oraz polaryzacji, co daje bardzo dobrą ochronę przed słońcem. Jednocześnie firma udowadnia, że nie trzeba płacić dużo, za markowe i faktycznie skuteczne wzory.

Od dłuższego czasu popularnością cieszy się marka Senja – i to zarówno jeśli chodzi o oprawki do okularów korekcyjnych, jak i okulary przeciwsłoneczne (https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-senja). Tu też, jeśli uda nam się trafić na promocję, możemy zaopatrzyć się w markowe okulary w cenie nieprzekraczającej lub bliskiej stu złotych. I ta marka oferuje prawdziwe pole do popisu dla osób dbających nie tylko o oczy, ale o wizerunek modowy. Dziesiątki kształtów oprawek, od owalnych, przez okrągłe, po kocie oczy i sześciokąty. Różna ich grubość, od cieniutkich i zwiewnych po bardzo zdecydowane. Do tego szkła w kolorach czerni, brązu, zieleni – można się zadumać na dłużej, zanim zdecydujemy, w czym w tym roku będziemy zadawać szyku na plaży i ulicy.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here