LChS ruszy w nowym roku

Prezydent Chełma Jakub Banaszek powoli może mrozić szampana. Jest zgoda Zarządu PKP S.A. na utworzenie spółki Linia Chełmska Szerokotorowa, jako podmiotu zależnego od PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa. Spółka PKP LChS swoją działalność ma rozpocząć na początku przyszłego roku.

W maju ubiegłego roku prezydent Chełma Jakub Banaszek i prezes PKP S.A., Krzysztof Mamiński, w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, podpisali list intencyjny, dotyczący powołania nowej spółki Linia Chełmska Szerokotorowa. Po ponad roku i pracach przygotowawczych 16 czerwca br. Zarząd PKP S.A. wyraził zgodę na powołanie przez PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa spółki zależnej pod nazwą PKP Linia Chełmska Szerokotorowa.

Nowy podmiot z siedzibą w Chełmie ma pełnić funkcję zarządcy infrastruktury kolejowej, przewoźnika realizującego transport ładunków po linii kolejowej nr 63 oraz operatora kolejowych obiektów infrastruktury usługowej. Podjęte działania związane z powołaniem spółki i jej funkcjonowaniem mają na celu doprowadzenie do odbudowy, ożywienia i rozwoju przewozów ładunków na szerokotorowej linii kolejowej, przebiegającej z Dorohuska przez Chełm do Zawadówki.

W drugim półroczu br. będą prowadzone niezbędne prace organizacyjne, a rozpoczęcie przez nową spółkę samodzielnej działalności operacyjnej jest planowane na początku 2021 r.

– W maju ubiegłego roku, podczas konferencji prasowej, w trakcie której jako Miasto podpisaliśmy list intencyjny z PKP S.A., mówiłem, że powstanie spółki Linia Chełmska Szerokotorowa odmieni oblicze naszego miasta. Teraz wykonaliśmy następny, znaczący krok w stronę sfinalizowania tego przedsięwzięcia. Cieszę się, że Grupa PKP dostrzegła potencjał związany z transgranicznym położeniem Chełma i szerokim torem, a także perspektywę rozwoju sektora logistycznego. PKP LCHS to przede wszystkim nowe miejsca pracy dla chełmian, a także bodziec dla rozwoju gospodarczego miasta i regionu – mówi prezydent Jakub Banaszek. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here