Leki, kremy i alkohol przechwycone

Ponad 800 tabletek i ampułek z lekami oraz 180 kremów i balsamów ujawnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Dorohuska. Wśród zatrzymanych medykamentów znalazły się leki przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe oraz specyfiki zawierające wyciągi z gatunków chronionych.

Podczas kontroli autokaru przekraczającego granicę w Dorohusku w bagażu jednej z podróżnych funkcjonariusze ujawnili ponad 800 tabletek oraz ampułek z lekami. Wśród zatrzymanych farmaceutyków znalazły się m.in. leki przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe i antybiotyki. Podróżna twierdziła, że ujawnione medykamenty nie należą do niej i jest to przesyłka dla znajomych jej rodziców.

Dwa dni wcześniej, również podczas kontroli autokaru na przejściu drogowym w Dorohusku, funkcjonariusze ujawnili 180 różnego rodzaju kremów oraz 6 litrowych butelek alkoholu. Kierowca pojazdu przyznał się do próby przemytu alkoholu. Zeznał, że kremy nie są jego własnością i miał je dostarczyć do Warszawy. Niektóre z ujawnionych specyfików zawierały wyciąg z pijawki lekarskiej, która jest jednym z gatunków objętych międzynarodową ochroną zgodnie z przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). W obydwu sprawach wszczęto sprawy karne skarbowe.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że leki należą do produktów często podrabianych, a przyjmowanie środków nieznanego składu i pochodzenia może grozić utratą zdrowia, a nawet życia. Zgodnie z postanowieniami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 tysięcy gatunków jest ograniczony, czyli wymagane są na to zezwolenia. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here