Lipy zostaną na Lipowej

W ubiegłym tygodniu wiceprezydent Artur Szymczyk zaprosił mieszkańców na spacer po ulicy Lipowej, podczas którego przedstawił im nową koncepcję przebudowy ulicy uwzględniającą zachowanie wszystkich drzew

Żadne drzewo z ulicy Lipowej nie zostanie wycięte, a cztery zostaną przesadzone – poinformowało miasto. Przedstawiciele ratusza spotkali się w ubiegłym tygodniu z mieszkańcami ws. trwającej przebudowy.


Pierwotny plan zakładał, że z ul. Lipowej zniknie 30 drzew. Do wycinki przeznaczono 11 drzew, a do przesadzenia – 19. Prezydent Lublina polecił, by projektanci, Zarząd Dróg i Mostów oraz Miejski Architekt Zieleni znowu przeanalizowali dokumentację projektową. – Ostatecznie żadne drzewo z ul. Lipowej nie będzie wycięte, a pozostałe przy centrum handlowym będą przesadzone – poinformowało miasto w ubiegłym tygodniu. Z kolei Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju spotkał się z mieszkańcami Lublina na ulicy Lipowej.

Przypomnijmy, że na przełomie maja i czerwca na Lipowej zaczęło się związane z przebudową ulicy przesadzanie drzew. Zbulwersowało to okolicznych mieszkańców. Część osób, pomimo późnej pory wyszła na ulicę. Jedna z pobliskich mieszkanek zaczęła nagrywać akcję przesadzania drzew, a film opublikowała na swoim profilu facebookowym. Piotr Gawryszczak, Robert Derewenda i Marcin Jakóbczyk z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości zasugerowali, że polecenie usunięcia drzew przy Lipowej wydał prezydent Krzysztof Żuk. Radni skierowali w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Ratusz przekonywał z kolei, że „prace, jakie zostały wykonane w godzinach nocnych 31 maja nie były w jakikolwiek sposób uzgodnione ani zaakceptowane przez gminę Lublin”.

Przebudowa Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i ul. Lipowej to jedna z ważniejszych inwestycji drogowych w Lublinie na przestrzeni ostatnich lat.

Lubelskim kierowcom najbardziej daje się we znaki znajdująca się w opłakanym stanie nawierzchnia Alei Racławickich. Jedna z ważniejszych arterii w Lublinie nie była remontowana od ponad trzech dekad. Na Al. Racławickich planowane są m.in.: wymiana nawierzchni, wytyczenie buspasów czy wytyczenie ścieżek rowerowych. Ulica Poniatowskiego ma zostać poszerzona do czterech pasów ruchu. Na ul. Lipowej zostaną wytyczone buspasy.

Aleje Racławickie, ul. Lipową i ul. Poniatowskiego przebudowuje konsorcjum, w którego skład wchodzą: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lubartowie i Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lublinie. Zaproponowało najmniej, bo około 103,9 mln złotych. Roboty mają się zakończyć w czerwcu przyszłego roku.

RN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here