Listonosze z duszą na ramieniu

– Boimy się o swoje bezpieczeństwo. Często dostarczamy przesyłki, czy emerytury bezpośrednio do odbiorców, a nawet nie mamy listy osób objętych kwarantanną. Brakuje nam masek i rękawiczek – alarmują lubelscy listonosze. Ale wędrujących bez higienicznych środków ochrony listonoszy obawiają się również adresaci przesyłek. W Świdniku, pierwszą osobą, u której w ubiegłym tygodniu wykryto zakażenie koronawirusem, był właśnie listonosz.


Od kilku tygodni listonosze pracują w naprawdę dużym stresie. – My nie mamy możliwości pracy zdalnej. Przecież ktoś musi roznieść listy, paczki, przesyłki. Dodatkowo wielu seniorów wciąż jeszcze odbiera emeryturę bezpośrednio od listonosza – mówi z niepokojem jeden z lubelskich listonoszy, który w ubiegłym tygodniu zadzwonił do redakcji „Nowego Tygodnia”. – Mamy kontakty z wieloma ludźmi, a w dzielnicy, w której ja pracuję, są to w większości ludzie starsi.

Do nich trzeba podejść bliżej, głośniej mówić. Gdybym sam miał wirusa to mógłbym zakazić wiele osób – tłumaczy. – Inną sprawą jest dostarczanie listów do osób w kwarantannie. My nie dysponujemy żadną listą takich osób, więc tak naprawdę, to nie wiemy, do jakiego mieszkania wchodzimy. Ja już miałem taką sytuację, że byłem w mieszkaniu, w którym pani na koniec rozmowy wygadała się, że jest na kwarantannie. Tak nie może być!

My też mamy rodziny – irytuje się nasz rozmówca. Jak dodaje, że bardzo by chciał, żeby ludzie sami informowali listonosza o kwarantannie, albo jakoś zaznaczali ten fakt przed otwarciem drzwi. – Mogłyby się takie kartki na mieszkaniach pojawić… Ale, proszę mnie dobrze zrozumieć, ja wiem, że ci ludzie sami się boją. I patrząc, jak sytuacja się rozwija – mają do tego prawo – dodaje.

Ciąg dalszy artykułu jest dostępny w wydaniu PDF z 30.03.2020 r.

Ciąg dalszy artykułu jest dostępny w wydaniu PDF z 30.03.2020 r.

Doskonale rozumiemy, że sprzeczne informacje, fake newsy i plotki mogą wywoływać obawy. Cenimy Twój spokój, dlatego u nas dostaniesz tylko sprawdzone wiadomości i rzetelnie przygotowane materiały.