Lubelskie i Lublin są piękne!

Poznaliśmy laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Lubelskie. Smakuj życie!”, organizowanego przez Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Oglądając nagrodzone i wyróżnione prace, trudno powstrzymać się od zachwytu nad pięknem naszego regionu i jego stolicy.


Tym razem w konkursowe szranki stanęło aż 80 autorów nie tylko z Lubelszczyzny, ale z całej Polski , którzy nadesłali blisko 440 zdjęć. Prace oceniło jury pod przewodnictwem Piotra Maciuka, członka Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga i wieloletniego fotografika Muzeum Lubelskiego.

Wśród oceniających byli także: Jacek Zaim, członek Fotoklubu RP oraz Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP oraz Mikołaj Majda, fotografik prasowy i reklamowy z Agencji Ivent. Jurorzy, doceniając wysoki poziom nadesłanych w tym roku fotografii, zdecydowali o rozdysponowaniu całej puli nagród – po trzy w każdej z trzech kategorii, przyznając dodatkowo dziewięć wyróżnień.

W kategorii „Fotografia artystyczna” wygrała Anna Rumińska za „Impresję znad Zalewu Zemborzyckiego”. Niezwykle malownicze zdjęcie zostało wykonane jesiennym rankiem.

– Jechałam z Bełżyc przez Krężnicę do Lublina, do pracy. Była mgła, a jak jest mgła, to nad Zalewem Zemborzyckim dzieją się fajne rzeczy – mówiła o zwycięskim zdjęciu laureatka tuż po odebraniu głównej nagrody. Dla Anny Rumińskiej, która amatorsko fotografią zajmuje się od 6 lat, to nie pierwsze wyróżnienie. W ubiegłym roku wygrała między innymi konkurs organizowany z okazji 600-lecia Bełżyc.

Zwycięzca w kategorii „Fotografia reportażowa” Wojciech Chudzik to także już uznany i wielokrotnie nagradzany autor zdjęć. Tym razem wygraną przynieśli mu „Mali widzowie na koncercie „Siła Kobiet” na Placu Zamkowym w Lublinie”, a wyróżnienie w tej kategorii – „Pokaz akrobacji podczas Nocy Kultury w Lublinie”.

Lubelskie imprezy, w tym także Carnaval Sztukmistrzów, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników konkursu, zresztą podobnie jak niedawno powstałe w mieście obiekty, choćby Centrum Spotkania Kultur, za zdjęcie we wnętrzach którego Jan Dragan, najmłodszy laureat konkursu, zgarnął I nagrodę w kategorii „Fotografia dokumentacyjna”.

Zwycięzcom i wyróżnionym nagrody wręczyli wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa oraz nowa dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Anna Mochniej.

Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia znalazły się w kalendarzu Województwa Lubelskiego na rok 2019. Fotografie możne obejrzeć także w holu Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Grottgera 4 oraz na naszej stronie internetowej. BS