Lublin górą

Niespodzianki nie było, choć wisiała na włosku. Najlepszym sportowcem województwa lubelskiego w 2017 roku w plebiscycie „Kuriera Lubelskiego” został Paweł Fajdek z Agrosu Zamość, który w ubiegłym roku po raz trzeci z rzędu został mistrzem świata w rzucie młotem. Drugie miejsce w głosowaniu kapituły, z minimalną stratą do zwycięzcy, zanotowała Malwina Kopron z AZS UMCS Lublin, brązowa medalistka MŚ w rzucie młotem. Trzecie miejsce przypadło Bartoszowi Jureckiemu, szczypiorniście Azotów Puławy, trzeciego zespołu ligowych rozgrywek w kraju.

Daria Puszka z Berej Boxing Lublin została jedną z laureatek w kategorii „Sukces młodzieżowy”. Podopieczna Pawła Berejowskiego, ubiegłoroczna mistrzyni Europy juniorek odbierając wyróżnienie w kilku słowach podziękowała swojemu szkoleniowcowi, a także działaczom Lubelskiego Okręgowego Związku Bokserskiego

W „Złotej dziesiątce” 56. Plebiscytu na najlepszego sportowca województwa lubelskiego w 2017 roku znalazło się aż sześcioro przedstawicieli klubów z Lublina. Najliczniej, bo aż czterech reprezentantów miał AZS UMCS. Oprócz Malwiny Kopron wśród laureatów swoją obecność po raz kolejny zaznaczyli pływak Jan Świtkowski (tym razem był czwarty), siatkarka plażowa Kinga Kołosińska (piąta) oraz Konrad Czerniak, który wygrywał już plebiscytową zabawę (teraz dopiero siódme miejsce).
Na szóstej pozycji uplasowała się Justyna Marciniak z Lubelskiego Klubu Karate Tradycyjnego, a na dziewiątym Daniel Jeleniewski, kapitan żużlowej drużyny Speed Car Motoru, która wywalczyła awans do Nice I ligi. Zespołowi żużlowców przypadł tytuł Drużyny Roku, podobnie jak szczypiornistom Azotów Puławy i piłkarkom GKS Górnika Łęczna, które w kobiecej ekstraklasie zajęły drugie miejsce.
Najlepszą imprezą sportową w 2017 roku w województwie lubelskim zostały Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Wyróżnienie w imieniu nieobecnego prezydenta Krzysztofa Żuka, którego dopadła grypa, odebrał jego zastępca ds. sportu, Krzysztof Komorski.

Złota Dziesiątka

Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego, wręcza nagrodę za drugie miejsca dla Malwiny Kopron z AZS UMCS Lublin. W imieniu brązowej medalistki mistrzostw świata w rzucie młotem wyróżnienie odebrała mama Beata

1. Paweł Fajdek (Agros Zamość, mistrz świata w rzucie młotem)
2. Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin, brązowa medalistka mistrzostw świata w rzucie młotem)
3. Bartosz Jurecki (piłkarz ręczny Azotów Puławy, brązowych medalistów mistrzostw Polski)
4. Jan Świtkowski (AZS UMCS Lublin, pływanie)
5. Kinga Kołosińska (AZS UMCS, siatkówka plażowa)
6. Justyna Marciniak (LKKT, karate)
7. Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin, pływanie)
8. Daniel Staniszewski (Pogoń Mostostal Puławy, kolarstwo torowe)
9. Daniel Jeleniewski (Speed Car Motor, żużel)
10. Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna, piłka nożna)

Wyróżnienie dla sportowców niepełnosprawnych otrzymały Julia Kopińska i Wiktoria Aumiller, piłkarki nożne Lubelskiego Klubu Sportu Głuchych Spartan. Młode futbolistki zostały docenione za zdobycie w ubiegłym roku z reprezentacją Polski srebrnego medalu Światowych Letnich Igrzysk Olimpijskich Głuchych.
Prezydium kapituły plebiscytu tytuł Trenera Roku przyznało Witoldowi Kopronowi, dziadkowi, a zarazem szkoleniowcowi Malwiny Kopron oraz Dariuszowi Śledziowi (Speed Car Motoru).
Wśród nagrodzonych za „Sukces młodzieżowy” znalazł się Daria Puszka z Berej Boxing Lublin, mistrzyni Europy juniorek w boksie. BAS

Maj, Lewandowski i Kręt najpopularniejsi

W tym roku rozdzielono wybór najlepszych i najpopularniejszych sportowców. „10” wybierała Kapituła, złożona z 50 osób związanych ze sportowym środowiskiem. Na najpopularniejszych głosowali z kolei Czytelnicy Kuriera. Ich wybór ni jak ma się do sportowej rzeczywistości w województwie. Najpopularniejszym seniorem został kierowca rajdowy Hubert Maj, którego akurat nasi czytelnicy dobrze znają, bo jako jedyna gazeta w regionie systematycznie zamieszczamy relację z wyścigów samochodowych. Najpopularniejszym juniorem wybrano Karola Kręta (karting), trenerem Pawła Lewandowski (Omega S. Zamość), a najpopularniejszą drużyną młode piłkarki ręczne KMKS Kraśnik.