Lublin i Świdnik na niebiesko

Kampania edukacyjna na placu Teatralnym w Lublinie

Lublin i Świdnik aktywnie włączyły się w obchody przypadającego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Przez cały ubiegły tydzień w naszych miastach odbywały się spotkania i prelekcje edukacyjne dla młodzieży i mieszkańców, a ulicami Świdnika przeszedł Niebieski marsz.


– To wydarzenie to symbol naszej solidarności z autystykami i ich rodzinami – mówią organizatorzy marszu, który odbył się w Świdniku 12 kwietnia. – Niestety, wiedza naszego społeczeństwa na temat autyzmu wciąż jest niewielka.
By to zmieniać, Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka, działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Świdniku, który na co dzień opiekuje się dziećmi z tymi zaburzeniami i od kilku lat organizuje nie tylko niebieski marsz, ale również akcje edukacyjne i prelekcje.

– Dzieci autystyczne przejawiają objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Charakter zaburzeń autystycznych jest bardzo zróżnicowany. Typowe dla autyzmu problemy dotyczą przede wszystkim trudności w budowaniu relacji z innymi ludźmi, oraz w porozumiewaniu się. Do charakterystycznych symptomów należą również ograniczone zainteresowania i powtarzające się wzorce zachowań – wyjaśnia Elżbieta Krupa, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku.
W tym roku w ramach akcji „Świdnik dla autyzmu” zaplanowano jeszcze 19 kwietnia w kinie LOT, projekcję film pt. „Życie animowane”, a 20 kwietnia, w sali kameralnej Miejskiego Ośrodku Kultury, koncert „Świdniccy artyści dla autyzmu”. Wstęp na obydwa wydarzenia jest wolny.

Niebieski marsz w Świdniku

Dni Autyzmu odbyły się również w Lublinie. W środę 11 kwietnia na placu Teatralnym przed CSK odbyło się spotkanie edukacyjne dla mieszkańców. Wzięły w nim udział placówki na co dzień zajmujące się osobami autystycznymi, tj. Szkoła Podstawowa nr 26, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2, Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną, Ośrodek Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością „Benjamin”, Środowiskowy Dom Samopomocy Krajowe Towarzystwo Autyzmu czy Fundacja Alpfa oraz studenci UMCS i KUL. – Nasza szkoła jest zupełnie wyjątkowa. Tworzą ją otwarci nauczyciele i życzliwa dyrekcją. Mamy dzieci z różnymi problemami, które musimy znać, by wiedzieć, dlaczego się tak zachowują. Mi osobiście dużo lepiej pracuje się z takimi dziećmi, bo wiem, z czego wynikają ich zachowania – mówi Anna Kołodziej, nauczyciel muzyki w Szkole Specjalnej nr 26 w Lublinie. – Od tego roku szkolnego nasza szkoła prowadzi też placówkę przy Kurantowej, przeznaczoną specjalnie dla dzieci z autyzmem. Jako nauczyciel widzę, że liczba uczniów z autyzmem cały czas rośnie – dodaje. W ramach Lubelskich Dni Autyzmu przez cały kwiecień lubelski oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu zaprasza na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku autyzmu a 18 kwietnia (środa) odbędą się nieodpłatne konsultacje z psychologiem (zapisy telefoniczne na oba wydarzenia: 884 355 955). Na badania przesiewowe dla dzieci już od 8 miesiąca życia (zapisy 81 532 58 06) zaprasza w każdy poniedziałek kwietnia Fundacja ALPHA z ul. Warszawskiej 15. Szczegółowy program wszystkich konsultacji dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin – www.lublin.eu. (EM.K.)

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest na całym świecie od 2007 roku. Jego celem jest podnoszenie wiedzy ludzi na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu i zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi na co dzień borykają się autystycy i ich rodziny. Tego dnia w wielu miastach podświetla się najbardziej charakterystyczne budowle na niebiesko i organizuje niebieskie marsze na znak solidarności z autystykami. Jak szacuje organizacja Autism Europe w Unii Europejskiej już ok. 5 milionów osób (0,6 procent populacji UE) dotkniętych jest autyzmem, a w Polsce liczba autystyków przekracza 30 tysięcy.