Lublin zagrał w światowej produkcji

Od 10 do 15 kwietnia na Starym Mieście w Lublinie oraz w Muzeum Wsi Lubelskiej ekipa filmowców kręciła zdjęcia do filmu „Przysięga Ireny”. To największa dotąd międzynarodowa produkcja filmowa realizowana w Lublinie przy wsparciu miasta. Film, z udziałem m.in. Sophie Nelisee, Dougray’a Scotta czy Andrzeja Seweryna, na ekrany kin na całym świecie, ma wejść przyszłym roku.

Akcja kanadyjsko-amerykańsko-polskiej produkcji rozgrywa się w realiach II wojny światowej i inspirowana jest wyjątkową biografią Ireny Gut, Polki, odznaczonej medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” .

– Twórcy kanadyjscy, szukając odpowiedniego partnera do realizacji filmu „Przysięga Ireny”, analizowali kilka miast w Polsce. Ostatecznie wybrali Lublin, który w ich przekonaniu najlepiej oddaje klimat i atmosferę opowiadanej historii, co z pewnością będzie miało ogromny wpływ na wartość artystyczną filmu. Ze swojej strony zaoferowaliśmy szeroki zakres wsparcia organizacyjnego. Lubelski Fundusz Filmowy, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, udziela profesjonalnej pomocy ekipom filmowym, dostosowując ją do indywidualnych oczekiwań. Udział Miasta w międzynarodowych produkcjach gwarantuje promocję Lublina nie tylko w Polsce, ale także na świecie – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Lubelskie zdjęcia do filmu powstały m.in. na Rynku, gdzie w ubiegły wtorek stanęła szubienica i kręcono scenę przeprowadzanej przez hitlerowców publicznej egzekucji, ulicach Rybnej, Noworybnej, Ku Farze, Grodzkiej, Królewskiej oraz w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Fabuła filmu oparta jest na biografii urodzonej w 1992 roku w Kozienicach Ireny Gut. Po wybuchu II wojny światowej, jako uczennica szkoły pielęgniarskiej, włączyła się w pomoc medyczną dla wojska. Dalsze koleje losu wyznaczała jej wielka odwaga i niezgoda na bierność wobec nieszczęścia ludzi dotkniętych wojenną przemocą. W 1982 roku Irena Gut Opdyke została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Zmarła w 2003 roku w USA.

Scenariusz do „Przysięgi Ireny” napisał Dan Gordon, autor scenariuszy do takich obrazów jak: „Rain Man”, „Wyatt Earp” czy „Rambo – Ostatnia krew”. Reżyserką filmu jest Louise Archambault, nagradzana kanadyjska reżyserka i scenarzystka filmowa, a w rolę głównej bohaterki wcieliła się kanadyjska aktorka Sophie Nelisee. Na ekranie zobaczymy również m.in. Dougray’a Scotta, znanego m.in. z roli czarnego charakteru w ‘Mission Impossible II’ i Andrzeja Seweryna.

Miasto Lublin dofinansowało produkcję filmu „Przysięga Ireny” kwotą 123 tys. zł. Premiera filmu planowana jest w 2023 roku. Film będzie dystrybuowany w kinach na całym na świecie, a w Polsce wyświetlany we wszystkich sieciach multipleksów i kinach niezależnych.

Opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here