Ludowe tańcowanie

(8 czerwca) XIX Wojewódzki Przegląd Zespołów Tańca Ludowego Włodawa ’2019, który miał miejsce w sali kina WDK, zgromadził prawie pół tysiąca wykonawców z kilkunastu zespołów całej Lubelszczyzny. Wszyscy uczestnicy uznali przegląd za wyjątkowo udany.

Wicestarosta Tomasz Korzeniewski i burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, wręczając nagrody, podkreślali, że impreza ta jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Włodawy i powiatu włodawskiego oraz jedną z najważniejszych w województwie. Przegląd organizowany jest od 1996 r. i jest to jedyna tego typu impreza skierowana do dzieci i młodzieży na Lubelszczyźnie. Jej celem jest prezentacja, ochrona tradycji, promowanie twórczości muzycznej i tanecznej. Udział w niej biorą zespoły ze szkół, stowarzyszeń i placówek kulturalnych z całego województwa lubelskiego. Patronat nad przeglądem sprawowali: marszałek województwa, lubelski kurator oświaty, starosta włodawski, burmistrz Włodawy.

Jury – Jarosław Dąbrowski, Adam Woszczyna i Ernest Szymański – podkreśliło bardzo wysoki poziom przygotowania tancerzy.

Do przeglądu zgłosiło się 16 grup tanecznych z 12 zespołów w trzech kategoriach wiekowych.

Lokaty i wyróżnienia:

– (do 10 lat): I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Powiśle, grupa II dziecięca, II – Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk”, III – Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej „Murawinka”.

– (11 – 14 lat): I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, II – Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” gr. II z MDK we Włodawie, III – Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej „Murawina” oraz Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Drelowiacy”.

– (15 – 19 lat): I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, II – Zespół Tańca udowego „Tanew” oraz Zespół Wokalno-Instrumentalny „Zawierucha”, III – Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle”, grupa reprezentacyjna. (-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here