Maksymalna podwyżka dla prezydenta i radnych

Lubelscy radni przyznali prezydentowi i sobie sowitą podwyżkę

Na czwartkowej sesji radni podnieśli wynagrodzenie prezydenta Krzysztofa Żuka (PO) z obecnych 12 250 zł do 21 485 zł brutto. Podwyżkę poparli nawet radni opozycji, a jedynym głosującym przeciwko był przewodniczący klubu radnych PiS – Piotr Gawryszczak. Sami też będą pobierać dużo wyższe diety – już nie maksymalnie 2684,13, a 4294,60 zł.

Podwyżki dla samorządowców to efekt przyjętej przez sejm i obowiązującej od 1 listopada zmiany ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz rozporządzenia rządu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Nowe przepisy znacznie podniosły minimalną i maksymalną kwotę zarobków samorządowych włodarzy i podniosły krotność kwoty bazowej ustalającą maksymalne diety radnych. W Lublinie radni postanowili wykorzystać nowe przepisy maksymalnie, a projekt uchwały w tej sprawie zgłoszony został tuż przed czwartkową sesją. Wniosło go trzech radnych z klubu prezydenta Żuka: Jarosław Pakuła (przewodniczący RM), Stanisław Kieroński (wiceprzewodniczący RM) i Zbigniew Targoński, uzasadniając, że prezydent Żuk zasługuje na większe zarobki za swoją ciężką pracę na rzecz miasta.

– Doskonale zdajecie sobie państwo sprawę, jak odpowiedzialna jest rola prezydenta dużego miasta. To szereg zadań w przeróżnych płaszczyznach, z którym wiąże się ogromna odpowiedzialność – podkreślał Jarosław Pakuła.

Co ciekawe podwyżkę dla Krzysztofa Żuka poparła także większość radnych PiS.– Świat idzie do przodu. Prezydent powinien zarabiać odpowiednio do swojej odpowiedzialności. Adekwatnie to nie jest dziś 10 czy 12 tys. zł brutto – popierał podwyżkę radny Piotr Breś (PiS). Ostatecznie przeciwko uchwale zmieniającej wynagrodzenie prezydenta miasta opowiedział się tylko przewodniczący klubu PiS, Piotr Gawryszczak, a troje kolejnych radnych tego ugrupowania wstrzymało się zaś od głosu.

Tym samym zarobki prezydenta wzrosły z 12 250 do 21 485 zł brutto na co składa się 10 770 zł wynagrodzenia zasadniczego, 4 461 zł dodatku specjalnego, 4 100 tys. zł dodatku funkcyjnego i 2 154 zł dodatku za wieloletnią pracę. Trudno się jednak dziwić przychylności radnych dla podniesienia, o ile to możliwe, pensji prezydenta, skoro równie szczodrzy byli dla siebie.

Dotąd maksymalna wysokość diety radnego ustalona w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wynosiła 1,5-krotność kwoty bazowej wynoszącej 1789,42 zł, czyli 2684,13 zł. I tyle pobierali lubelscy radni. Po wejściu w życie ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, maksymalna wysokość diety radnego nie może przekroczyć w ciągu miesiąca 2,4-krotności kwoty bazowej tj. 4294,60 zł. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here