Małpia ospa kwestią czasu?

W kraju przybywa chorych na małpią ospę, a ryzyko zakażeń rośnie także w naszym regionie, gdzie ruch transgraniczny jest duży. W chełmskim sanepidzie nie udzielają na razie ten temat informacji, odsyłając „wyżej”. Wiadomo jednak, że chorzy na małpią ospę będą podlegać hospitalizacji, a oprócz tego będzie obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku osób z tzw. kontaktu lub podejrzanych o zachorowanie.

Nie zdążyliśmy się jeszcze nacieszyć brakiem obostrzeń po epidemii koronawirusa (obecnie w związku z Covid-19 obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego), a już głośno o kolejnej chorobie zakaźnej – małpiej ospie. W kraju rośnie liczba potwierdzonych przypadków tej odzwierzęcej choroby wirusowej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że latem, gdy organizowanych jest mnóstwo imprez masowych, liczba zakażeń małpią ospą może wzrosnąć. W Polsce odnotowano już kilkanaście przypadków tej choroby, objawiającej się gorączką, bólami głowy i wysypką.

Pierwszy polski pacjent, tzw. pacjent zero, trafił do szpitala zakaźnego w Warszawie. Nie wiadomo, jak rozwinie się pod tym względem sytuacja w naszym regionie, gdzie ruch transgraniczny jest duży, a teraz jeszcze się spotęgował. W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie nie udzielają informacji w sprawie małpiej ospy. Gdy w piątek (17 czerwca) nasza dziennikarka zadała pytanie o to, czy odnotowano u nas niepokojące sygnały czy też podejrzenia małpiej ospy, pracownicy chełmskiego sanepidu odesłali nas do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Z kolei w lubelskim sanepidzie też nie mogli udzielać informacji bez uzgodnień z Głównym Inspektorem Sanitarnym czy resortem zdrowia.

Bez względu na to wiadomo, że minister zdrowia podpisał ostatnio trzy rozporządzenia, które wprowadzają działania prewencyjne związane z ospą małpią. Dotyczą one m.in. zgłaszania przypadków zakażenia, kwarantanny i hospitalizacji osób z podejrzeniem lub chorych na tę chorobę. Na mocy tych przepisów włączono małpią ospę do wykazu chorób zakaźnych i objęto ją przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Nałożono też obowiązek zgłaszania przez lekarza przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo sanepidu. Do tego znowelizowane przepisy wprowadzają obowiązek hospitalizacji osób, u których rozpoznano chorobę. Nakładają też obowiązek 21-dniowej kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku osób z tzw. kontaktu i „podejrzaną” o zakażenie. (mo)

Ministerstwo zdrowia w komunikatach informuje iż, ospa małpia jest odzwierzęcą chorobą zakaźną, a w sprzyjających warunkach (bliski kontakt, w tym kontakty intymne) może się przenosić również z człowieka na człowieka. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus. Źródło zakażenia i drogi szerzenia – od zwierząt: bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami poprzez ich krew lub płyny ustrojowe (głównie są to: wiewiórki, króliki, ale również zakażone myszy czy szczury), albo w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę. W Europie przenoszenie MPXV tą drogą obecnie nie występuje. Od człowieka: drogą kropelkową lub z krwią i wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przez śluzówki. Początkowe objawy choroby: wysoka gorączka, powyżej 38,5 st. C; uogólnione lub miejscowe powiększenie węzłów chłonnych; ból głowy; ból pleców; znaczne osłabienie. Po 1-3 dniach u pacjenta rozwija się wysypka (w kolejności: plamki, grudki, pęcherzyki, krosty, strupki). Wysypka zazwyczaj zaczyna się na twarzy i następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała. W czasie wystąpienia wysypki osoba chora jest zakaźna. Wysypka utrzymuje się przez 2-4 tygodni. Obecnie nie ma celowanego leczenia. Stosuje się leczenie objawowe. Nie ma szczepionki przeciw ospie małpiej. Szczepionka trzeciej generacji ImvanexTM przeciw ospie prawdziwej zarejestrowana w Unii Europejskiej, zawierająca zmodyfikowany szczep wirusa ospy krowianki Ankara-MVA, nie jest zarejestrowana do stosowania w zapobieganiu ospie małpiej. Nie jest też dostępna w obrocie detalicznym. Diagnostyka ospy małpiej polega na identyfikacji materiału genetycznego wirusa w materiale pobranym od pacjenta, np. krew, wydzielina z pęcherzyków – testem PCR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here