Maluchy pobawią się komfortowo

Gmina otrzymała właśnie dofinansowanie do budowy przedszkola, a kilka tygodni wcześniej – do nowego żłobka. Budowa obiektu dla maluchów i nieco starszych dzieci ma ruszyć w przyszłym roku.
W połowie sierpnia urzędnicy marszałka rozstrzygnęli unijny konkurs na dofinansowanie infrastruktury społecznej. Największą dotację otrzymały Piaski, bo 2,7 mln zł. Pieniądze mają iść na budowę żłobka. Kilka dni temu okazało się, że gmina zgarnęła również 850 tys. zł unijnego dofinansowania na budowę przedszkola. Obie instytucje zostały zaplanowane w jednym budynku. Cały projekt został wyceniony na nieco ponad 4,7 mln zł. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku.
– Czekamy na podpisanie umowy z urzędem marszałkowskim i od razu ogłaszamy przetarg – mówi Michał Cholewa, burmistrz Piask. – Z inwestycją nie będziemy czekać, tym bardziej, że o żłobek i przedszkole dopytuje coraz więcej rodziców.
Nowy budynek powstanie w pobliżu szkoły podstawowej. Ma być nowoczesny i funkcjonalny.
– Wiadomo, że oświata nie przynosi samorządowi zysków, tylko pociąga za sobą koszty. Dlatego tak zaplanowaliśmy nowy budynek, żeby dokładać do niego jak najmniej – mówi Michał Cholewa.

Gmach żłobka i przedszkola ma być ogrzewany i oświetlany ekologiczną energią. Zgodnie z projektem będzie wyposażony w pompy ciepła, które zimą mają zapewnić ogrzanie budynku, natomiast latem będą wykorzystywane jako naturalna klimatyzacja. W budynku żłobka ma być także zamontowany monitoring. Kamery umożliwią rodzicom sprawdzanie na bieżąco, jak radzi sobie ich pociecha.
Nowy budynek ma być również nowocześnie wyposażony. I w tym przypadku władze Piask liczą, że zdobędą unijne dofinansowanie. – Złożyliśmy wniosek opiewający na ok. 700 tys. zł i czekamy na rozstrzygnięcie konkursu – dodaje Michał Cholewa. (kal)