Mały poradnik na szaloną noc

Lublinianie i świdniczanie mają mnóstwo ofert zabaw sylwestrowych. Dla tych, którzy nie chcą witać Nowego Roku na domówkach lub przed telewizorem, przygotowaliśmy mały przewodnik.


Ostatni dzień roku można spędzić, bawiąc się na Sylwestrze Miejskim w centrum Lublina. Jedna scena, tzw. „polska” będzie zlokalizowana na placu Łokietka, obok ratusza, natomiast druga – „litewska”, na placu Litewskim, nieopodal pomnika Unii Lubelskiej. Takie rozwiązanie jest nieprzypadkowe, gdyż tematem przewodnim tegorocznej zabawy będzie 450-lecie zawarcia unii lubelskiej – porozumienia pomiędzy Polską a Litwą, które zostało podpisane w 1569 roku, w następstwie którego powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Przez całą noc będzie można posłuchać muzyki klubowej i karnawałowego rock and rolla. O najlepszą muzykę i świetną zabawę zadbają didżeje. Na „polskiej scenie” wystąpią również muzycy i zespoły: Backbeat, Łukasz Jemioła i Lublin Street Band. Będzie też trzecia scena, na której pojawią się sztukmistrze.

Wszystko pod „świetlnym dachem”, który przy wykorzystaniu iluminacji rozciągnie się nad całym lubelskim deptakiem. W ten sposób organizatorzy chcą zmienić go w ogromny, roztańczony i kolorowy parkiet. Impreza rozpocznie się ok. 22.00. W tym roku zrezygnowano z pokazu fajerwerków oraz petard, aby zadbać o bezpieczeństwo i spokój zwierząt. Zamiast tego organizatorzy zapowiadają wystrzały konfetti. Ratusz rezygnuje z pokazu sztucznych ogni już drugi raz. Sylwester Miejski będzie kosztował miasto ok. 200 tys. zł.

Co w klubach i barach?

31 grudnia można imprezować w barze „Publika” przy ul. Olejnej na Starym Mieście. Pub przygotował sylwestra w klimacie lat 60. W cenie 50 zł od osoby lokal gwarantuje miejsce i salę taneczną. Można wnieść własne jedzenie i alkohol, z wyjątkiem piwa, które będzie dostępne na miejscu. Liczba miejsc jest ograniczona, a zapisy przyjmowane są w barze. Impreza rozpocznie się ok. 20 i potrwa do białego rana.

Hucznie będzie można przywitać Nowy Rok również w Klubie Towarzyskim przy lubelskim deptaku. Od 20.00 w ramach imprezy „Czego sobie życzysz w 2019?” rozpoczną się dzikie tańce. Cena: 169 zł od osoby obejmuje: napoje, gorące danie, przekąski i ciasto. Bilety są do nabycia w „Klubokawiarni Ćma” przy Krakowskim Przedmieściu.

Z kolei Klub Studencki „Kazik”, mieszczący się na terenie kampusu Politechniki Lubelskiej, organizuje „Sylwestra w klimacie polskiego wesela”. Koszt to 169 zł od osoby, która dzięki temu będzie mogła korzystać z baru, cateringu, a miejsc siedzących na pewno nie zabraknie. Można spodziewać się zabawy od 20.00, jak na tradycyjnym weselu i poczuć jego atmosferę dzięki DJ-owi. Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu 81 446 79 91.

Rządzi „przewodniczący”, tancerze i przebierańcy

Amnesia Music Club przy Al. Racławickich organizuje. „Sylwestera rodem z PRL”. Będzie potańcówka, napoje i jedzenie wydawane na kartki oraz szampan. Koszt imprezy waha się od 60 do 180 zł. Więcej informacji u „przewodniczącego balu” pod numerem telefonu 737 457 505.

Klub Silence przy ul. Radziszewskiego zaprasza na zabawę przy największych hitach z bogatym menu i kolorowymi drinkami. Cena 169 zł od osoby (w zamian za to szwedzki stół, aż cztery gorące dnia, przystawki i przekąski). Rezerwacji miejsc można dokonać po numerem telefonu 814 775 798 bądź kontakt@silenceclub.pl7’.

„Dom Kultury” przy Krakowskim Przedmieściu zaprasza na „Klubową domówkę”. DJ do tańca zagra hity polskiego popu, rocka, rnb, klasykę lat 80. i 90. ubiegłego wieku oraz współczesne przeboje. Wstęp: wynosi 50 zł., tylko dla osób powyżej 21. roku życia. Bilety można zarezerwować na stronie www.going.pl/sylwester-w-domu-kultury.

2019 rok będzie można przywitać w kubańskiej atmosferze. Szkoła Tańca Salsa Cubana przy ul. Łęczyńskiej za 50 zł zapewni „Sylwestrowo-Noworoczną Domówkę”. Goście od 20.00. będą bawić się przy rytmach salsy, bachaty, czy kizomby. W związku z tym, że impreza będzie miała charakter domówki, każdy zobowiązany jest do przygotowania przekąski, sałatki, ciasta. W ramach opłaty zapewniona jest sala, wystrój i szampan o północy. Organizatorzy zachęcają do zapisywania się „w parach”, aby każdy mógł dobrze się bawić, ale oczywiście single także są mile widziani. W studiu obowiązuje obuwie na zmianę. Zapisy pod nr. 514 432 600.

Fani „przebieranek” mogą wybrać się na imprezę kostiumową do klubu Pakamera przy ul. Lubartowskiej, która rozpocznie się ok. 20.00. Uczestnicy mogą przebrać się za ulubione postaci z książek, filmów, gier. Bilet wstępu tylko 15 zł. Organizatorzy zapewniają muzykę, gry planszowe, miejsce do tańczenia i butelkę szampana dla każdego.

A może impreza z Wojtkiem Cugowskim?

Za wstęp na sylwestrowe zabawy w Helium Club, Rzut Beretem i Riviera Klub Plażowy przy ul. Zesłańców Sybiru oraz w El Cubano przy ul. Traugutta trzeba zapłacić 175 zł od osoby (130 zł od osoby, ale bez miejsca siedzącego, po 26 grudnia – 150 zł). Organizator zapewnia szeroki wybór drinków i napojów oraz staropolskie menu. Catering będzie znajdywał się w Klubie Riviera. Wstęp tylko dla osób pełnoletnich, miejsca można zarezerwować pod nr. 578 915 719.

Rockowy i bardziej kameralny sylwester przygotowuje Rider’s Pub przy ul. 3 Maja. Wstęp 30 zł. Organizatorzy dopuszczają możliwość przyniesienia własnego jedzenia itd. Pub zapewnia muzykę rockową. Więcej informacji pod nr. 500 154 616. Liczba miejsc ograniczona.

Z kolei Klub 30 przy ul. Jasnej przywita 2019 rok ze swoim autorskim zespołem coverowym, którego liderem jest Wojtek Cugowski. W ceny biletów, które wynoszą 170-240 zł od osoby, wliczone jest bogate menu i kieliszek wina musującego o północy. Sprzedaż biletów jest prowadzona tylko w klubie. Impreza rozpoczyna się ok. 20.00.

Teatry i instytucje kulturalne

Lublinianie mogą bawić się na sylwestrze również w Teatrze Osterwy. Na tę wyjątkową okazję przygotowano spektakl „Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające” Leona Schillera, (spektakle o 18.00 i 21.00). To widowisko stworzone na podstawie śpiewnika Leona Schillera, inscenizatora, teoretyka teatru i pedagoga. Twórca zebrał codzienne polskie piosenki wykonywane przez mieszczan, artystów i żołnierzy w pierwszej połowie XX wieku i z przymrużeniem oka przedstawia portret Polaków. Pierwszy spektakl zakończy się lampką szampana, natomiast drugi – wspólnym witaniem 2019 roku, które umili szampan, catering i liczne niespodzianki. Ceny biletów wahają się od 65 do 145 zł. Zapisy przyjmowane są pod nr. 81 532 44 36 oraz 81 532 42 46.

Zabawa po francusku, japońsku…

Natomiast w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego o 21.00 rozpocznie się koncert i bankiet we francuskim stylu. Tradycją sylwestra w tym miejscu jest „podróż po krajach Europy”. W ramach imprezy „Pod dachami Paryża” nie zabraknie przebojów francuskiej piosenki i dobrego jedzenia. Wstęp na koncert kosztuje od 70 do 150 zł, natomiast koncert z bankietem – 230-310 zł. Rezerwacji biletów można dokonać pod nr. 572 229 519.

Ciekawą propozycję szykuje również Centrum Kultury, które zaprasza na „Japoński wieczór sylwestrowy”. W programie m.in. koncert „A recipe for Leonard Cohen” – muzyczna opowieść o pobycie kanadyjskiego barda w klasztorze zen, którą wyreżyserował Łukasz Witt-Michałowski.

Organizatorzy gwarantują też przybliżenie kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, dlatego gospodarze wieczoru – rodzina Nakamoto – zaprezentują tajniki ceremonii parzenia herbaty, nauczą składania świątecznego origami, pisania tradycyjnych japońskich życzeń noworocznych. Uczestnicy będą mieli też szansę spróbować specjałów japońskiej kuchni. Zabawa zaczynie się ok. 21.00, a udział w niej kosztuje 100 zł.

Tradycyjnie na sylwestrowy koncert zaprasza Filharmonia Lubelska. Zagra Orkiestra Symfoniczna im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W programie znajdą się m.in. uwertura „Lekka kawaleria”, uwertura „Kandyd, Libertango”, „Walc cesarski”, arie z oper, operet i musicali, a także pieśni neapolitańskie. Występ zostanie powtórzony podczas Koncertu Noworocznego 1 stycznia. Bilety po 150 zł.

Tego dnia planowany jest także koncert sylwestrowy w Teatrze Muzycznym pt. „Czy można w taka noc… Zakochać się?”. Soliści, chór, balet i orkiestra wykonają najpiękniejsze melodie operetkowe, przeboje muzyki filmowej i starego kina. Tego dnia odbędą się dwa spektakle: o 17 i 21.00 w cenie od 100 do 150 zł.

Teatr Stary także zorganizuje koncert sylwestrowy. „Idź swoją drogą. Piosenki Jonasza Kofty”. Wspaniała wokalistka, Nula Stankiewicz wystąpi w towarzystwie zespołu, który rozpocznie swój występ ok. 21.00. Ceny biletów wahają się od 40 do 120 zł.

Noc na bogato

Hotel Lublinianka przy Krakowskim Przedmieściu zaprasza na „One Night in Space”. Impreza rozpocznie się ok. 20. Za zabawę trzeba zapłacić 700 zł od pary. Na uczestników będą czekać przystawki, słodycze, 4-daniowa kolacja, dwa gorące dania, drinki i wino musujące o północy. Oprawę muzyczną zapewni DJ. Oprócz tego zaplanowano: pokaz iluzji, tańca ledowego, występy wokalne Rewii Pół Żartem Pół Serio, zdobienia UV, gry oraz zabawy.

W ramach sylwestrowego balu, w cenie 250-450 zł, Hotel Ilan przy ul. Lubartowskiej proponuje „podróż” do Tel Avivu.

Hotel Europa zaprasza na zabawę w rytmie lat 20. i 30. ubiegłego wieku. W cenie 400 zł od osoby zapewnione jest bogate menu, muzyka na żywo, taneczne show oaz konkursy. Miejsca można sobie rezerwować pod nr. 81 535 03 34.

Hotel i Restauracja Piano przy ul. Jana Pawła rozpocznie zabawą taneczną od. 20.00 z duetem muzyczno-konferansjerskim „BAŻANT”. W menu danie gorące, deser, przekąski i napoje. Cena wynosi 500 zł od pary. Rezerwacja można dokonać telefonicznie pod numerami telefonów 512 524 021.

Bal sylwestrowy szykuje także Atelia Centrum Bankietowo-Cateringowe przy al. Warszawskich. Szampańska zabawa od 20.00 będzie możliwa dzięki zespołowi muzycznemu Sk-2 uroczystej kolacji, wyśmienitym potrawom. Koszt to 320 zł.

Z kolei Hotel Victoria zaprasza na bal sylwestrowy w gorącej, kubańskiej atmosferze. W cenie wstępu, (od 549 do 579 zł) od pary zapewnione są napoje bez limitów, pięć gorących dań, przystawki, kubański drink po północy, powitanie Nowe Roku na hotelowym tarasie widokowym, kubańska fotościanka, pokaz taneczny, konkursy z nagrodami. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 536 234 530.

Dla najmłodszych

Najmłodsi mogą bawić się w Klubokawiarni Tapataj przy ul. Kryształowej, gdzie odbędzie się bal sylwestrowy, który rozpocznie się ok. 17.00. Animatorzy zapewnią wspólne zabawy, pokazy baniek mydlanych i konkursy. W cenę biletu, która wynosi 45 zł za rodziców i dziecko, wliczony jest poczęstunek i szampan bezalkoholowy. Zapisy przyjmowane się pod numerem telefonu 691 663 949.

Rodzinnego sylwestra będzie można spędzić również w Teatrze Andersena. Na ten wyjątkowy wieczór przygotowano nowy spektakl w reżyserii Igora Gorzkowskiego – „Arabela”, bazujący na kultowym czeskim serialu o takim tytule. Przewodnikami po zaczarowanym świecie będzie dwójka dzieci. Ojciec jednego z nich znajduje magiczny dzwoneczek przyzywający czarodzieja, spełniającego życzenia. To spotkanie uruchomi lawinę fantastycznych zdarzeń pełnych humoru i wciągającej akcji. Po spektaklu na gości będzie czekać poczęstunek i spotkanie z aktorami. Cena biletu – 70 zł od osoby. Spektakl rozpoczyna się ok. 17.00.

Bale duchowe i inne

Ci, którzy chcą spędzić sylwestra w nastroju religijnym, mogą wybrać się na „Noc chwały” do Lubelskiego Parku Technologicznego przy ul. Bohdana Dobrzańskiego na Felinie. Od 20.00 uczestnicy mogą spodziewać się ekspresyjnego przemówienia i bankietu. To okazja do świętowania obecności Jezusa, nocy przełomów, nowych doświadczeń czy zmian. Wydarzenie otrzymało błogosławieństwo arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. Obowiązuje strój wieczorowy. Informacje pod numerem telefonu 509 227 072 i noc.chwaly@amiadzieci.pl. Koszt uczestnictwa wynosi 210 zł.

Nowy Rok można przywitać również w takim miejscu jak FaraRaRa przy placu po Farze. Od 20.00 będzie tam trwał „Sylwester z tańcem intuicyjnym i ceremonią Kakao”. To świetna propozycja dla wszystkich znudzonych domówkami imprezami w domach klubach. Na ten wieczór planowane są zajęcia z tańca intuicyjnego, rytuały związane z zamykaniem starego i otwieraniem Nowego Roku. Ceremonia Kakao, koncert mis tybetańskich, wegetariańskie i wegańskie potrawy. Cena za uczestnictwo wynosi 90 zł.

Sylwestra można spędzić też w kościele Zieloświatkowym Oaza przy ul. Tatarskiej. Będzie to noc pełna niezapomnianych chwil i przepełniona rodzinną atmosferą. Organizatorzy przygotują gry, zabawy, konkursy i menu pełne pysznych potraw. Zgłoszenia na adres sywlesterwoazie@gmail.com przyjmowane są do 27 grudnia. Udział kosztuje 15-30 zł. Zabawa rozpocznie się ok. 19.00.

Na niezwykłego sylwestra zaprasza też Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego, który przygotuje „Sylwestra w krainie śniegu i lodu” przy ul. Głębokiej 28. W cenie 150 zł od osoby zagwarantowana jest potańcówka od. 20.00 do białego rana, (grać będzie Zespół Mazurek Band), ciepłe posiłki, przystawki, ciasta, napoje oraz biesiada z ZPiT Jawor. Liczba miejsc jest ograniczona. Chęć udziału można zgłosić pod adresem email zpitjawor@gmail.com bądź pod nr telefonu 665 576 779.

Świdnickie bale

Natomiast świdniczanie mogą wybrać się na sylwestra np. do klubu Favilla przy al. Lotników Polskich. Od 20.00 będzie można bawić się przy muzyce, którą zapewni zespół GOLD MUSIC. W cenie 450 zł każda para otrzyma lampkę szampana o północy, napoje bez ograniczeń, cztery gorące dania, osiem zimnych przystawek i słodycze. Rezerwacji można dokonać pod numerem 533 191 131.

Hotel i Dom Weselny „Lachówka” z kolei kusi balem z oprawa muzyczną, o którą zadba zespół ROMAND BAND. Aby dobrze się bawić tej nocy, każda para musi zapłacić 480 zł. Organizatorzy zapewniają dania gorące, przystawki, napoje ciasta, szampana i alkohol bez ograniczeń, a także sylwestrową fotobudke. Impreza rozpocznie się ok. 20.00. Wszystkie informacje są udzielane pod numerem telefonu 817 516 009.

Również Hotel Restauracja „Dwór Choiny” w Kazimierzówce pod Świdnikiem, przygotowała sylwestrową ofertę. Każda para, za 540 zł będzie miała zapewnione przystawki, gorący i zimny bufet, słodycze i napoje. Impreza rozpocznie się ok. 20.00, a o jej oprawę muzyczną zadba DJ. W programie są również gry, zabawy i konkursy. Rezerwacji można dokonać pod numerem 81 751 55 53.

Niezapomnianą noc można także spędzić w Restauracji „Gościniec” w Wólce. Bal sylwestrowy rozpocznie się ok. 20.00. Wstęp 215-225 zł. Do tańca zagra zespół muzyczny. Organizatorzy zapewniają wykwintne menu złożone z przystawek, gorącego dnia i przysmaków ze szwedzkiego stołu oraz napojów. Wszelkie informacje można otrzymać pod numerem telefonu 81 751 00 89.

Joanna Niećko