Manifestacja nauczycieli

Ponad stu nauczycieli z Chełma i powiatu chełmskiego pojechało w sobotę do Warszawy. Uczestniczyli w ogólnopolskiej manifestacji pracowników oświaty.

Do udziału w manifestacji zachęcano na stronach internetowych Związku Nauczycielstwa Polskiego takimi hasłami: „Nauczycielko! Nauczycielu! Wstań i działaj, przyjdź 21 kwietnia pod MEN”. Związkowcy pisali na plakatach, że „mają dość niskich zarobków, złego ministra edukacji, zmian bez akceptacji nauczycieli, niszczenia ich statusu zawodowego”. Zwracali uwagę, że „konsultacje odbywają się bez nauczycieli, bez uczniów i bez rodziców, a podwyżki poprzez obniżki, wolontariat karciany i wydłużenie awansu”. Te hasła oddają rozgoryczenie nauczycieli tym, co dzieje się w polskiej oświacie. Zapisy do udziału w sobotniej manifestacji prowadzone były m.in. w siedzibie ZNP w Chełmie.

– Było zainteresowanie udziałem w tej manifestacji, bo była ona od jakiegoś czasu oczekiwana przez środowisko pracowników oświaty – mówi Ewa Suchań, prezes ZNP w Chełmie. – Udział w manifestacji wzięli prezesi ognisk ZNP, członkowie ZNP, ale też nauczyciele, którzy nie są związkowcami. Przyszli do naszej siedziby specjalnie po to, aby zadeklarować gotowość wspólnego wyjazdu do Warszawy. Wyruszyliśmy dwoma autokarami. (mo)