Maraton Kresowy w Janowie

(31 lipca) W Janowie odbyła się kolejna edycja Maratonów Kresowych. Wyścig miał rangę Otwartych Amatorskich Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Maratonie MTB (XCM). W tym roku ponad 330 zawodników z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi walczyło „O Niedźwiedzi Pazur”. Na zwycięzców czekał szampan i nagrody.
Janowska trasa jest znana amatorom dwóch kółek, jako jedna z trudniejszych. W tym roku wymagała od zawodników jeszcze większych umiejętności i wprawy. Błoto, piach, żwir, strome wjazdy i kręte zakręty, a do tego żar lejący się z nieba. Spośród wszystkich konkurencji największą popularnością cieszył się półmaraton – wystartowały w nim aż 223 osoby. Zwycięzcami w kategorii open zostali Krystsina Bialetskaya i Piotr Kryński. W maratonie 60 zawodników zmierzyło się z 60-kilometrową trasą, zaś w grupach mikro i mini dla dzieci, i młodzieży, w sumie rywalizowało 48 cyklistów. Mistrzami wielkiego maratonu w kategorii open okazali się Silvija Latozaite i Sarunas Pacevicius. Po raz drugi z rzędu w maratonie kresowym wziął udział wójt gminy Chełm. Na dystansie 30 km (półmaraton) Wiesław Kociuba zajął 7 miejsce w kat. super master, a 84 w kategorii open. Po przekroczeniu mety zawodnicy mogli zregenerować siły w specjalnie przygotowanych strefach. Najmłodsi – w namiocie animacji. Każdy mały maratończyk otrzymał pamiątkowy dyplom, medal i torbę z upominkami od gminy. Unikatowe statuetki oraz medale (zaprojektowane specjalnie na te zawody przez dyrektora biura promocji urzędu gminy, Ryszarda Mielniczuka) zaskoczyły i zachwyciły wszystkich.
Dodatkowo przyznano medale dla Najlepszych Zawodników Regionu Chełmskiego. Na dystansie maraton tytuł otrzymała Elżbieta Mróz, wśród panów triumfowali: Janusz Wolanin, Wiesław Pawluk i Patryk Wolanin. Na dystansie półmaraton najlepszymi zawodniczkami zostały: Katarzyna Błaszczak, Monika Wójtowicz i Paula Andrzejewska, zaś najlepszymi zawodnikami: Wojciech Mróz, Sylwester Babiarz i Łukasz Prończuk. Na dystansie mini Najlepszymi Zawodnikami Regionu Chełmskiego zostali: Jakub Dobosz, Piotr Skowronek i Bartosz Kaczorowski. Specjalne statuetki i medale „Przyjaciel Maratonów Kresowych” otrzymali: Wiesław Wójtowicz – dyrektor maratonu, Wiesław Kociuba – wójt gminy Chełm, Anna i Mirosław Barejowie – Maratony Kresowe, Bogusław Obst – właściciel firmy Obst, Bartosz Kowalczyk z firmy Chełm Net, Sportowy Wolontariat Dziecięcy Cemex z opiekunem Katarzyną Janicką, Jarosław Gwardiak z Nadleśnictwa Chełm, Artur Durek z Aqua East, Magdalena Sadłecka – wicemistrzyni świata MTB (XCM), która była „twarzą” tegorocznych mistrzostw, Jacek Kulikowski za postawę fair play, Piotr Żelisko z Opus IT, Cukiernia Grela oraz Lucjan Piotrowski – zastępca wójta gminy Chełm. (pc)