Marszałek nagrodził sportowców

266 zawodniczek i zawodników z 51 klubów regionu otrzymało stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubelskiego. Największą liczbę miejsc medalowych, za które przyznano finansowe nagrody, uzyskali zawodnicy Klubu Uczelnianego AZS UMCS Lublin – aż 47, oraz Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych Spartan – 37.

Celem realizowanego przez samorząd województwa programu stypendialnego dla sportowców z Lubelszczyzny jest udzielenie wsparcia finansowego, szczególnie młodym i perspektywicznym sportowcom, uprawiającym sporty oraz konkurencje olimpijskie i paraolimpijskie, w początkowych latach ich sportowej kariery.

W budżecie województwa lubelskiego na ten cel przeznaczono blisko 800 tysięcy złotych.

– Są to najlepsi sportowcy, którzy swoimi wynikami na arenie krajowej i międzynarodowej rozsławiali Lubelszczyznę. Sport to bezcenna inwestycja i fakt, że mamy 266 medalistów z różnych imprez sportowych, od mistrzostw Polski, po mistrzostwa świata czy Europy, jest imponującym wynikiem jak na dwumilionowy region – mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Głównym kryterium warunkującym przyznanie stypendium jest osiągnięty wynik sportowy, tj. zdobyte miejsca medalowe na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, mistrzostwach europy i mistrzostwach Polski w kategoriach wiekowych sportu młodzieżowego – młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych (kadetów) oraz seniorów do 27 lat, a także uprawianie sportu olimpijskiego/ paraolimpijskiego.

W odpowiedzi na ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego nabór wpłynęło 287 wniosków.

Decyzją Marszałka Województwa Lubelskiego stypendium sportowe na okres 9 miesięcy (od kwietnia do grudnia bieżącego roku) trafi do 266 osób.

Kim są i jakie dyscypliny reprezentują stypendyści? Stypendia otrzymało 102 zawodników za osiągnięcia seniorskie, 21 za osiągnięcia w kategorii młodzieżowiec, 60 za osiągnięcia w kategorii wiekowej junior oraz 83 juniorów młodszych (kadetów), reprezentujących 20 sportów olimpijskich i paraolimpijskich: badminton, bobsleje, boccia, boks, goalball, golf, kolarstwo, lekka atletyka, łucznictwo, narciarstwo biegowe, piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, podnoszenie ciężarów, rugby 7, siatkówka, taekwondo olimpijskie, tenis, wspinaczka sportowa – trójbój olimpijski oraz zapasy.

Największą liczbę medali, za które przyznano stypendia sportowe, uzyskali zawodnicy:

  • Klubu Uczelnianego AZS UMCS Lublin – 47,
  • Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych Spartan – 37,
  • Klubu Sportowego Agros Zamość – 23.

Największą ilość medali zdobyli zawodnicy reprezentujący pływanie – 53, zapasy – 44 oraz lekką atletykę – 38. BAS

LISTA STYPENDYSTÓW SPORTOWYCH W 2019

(zawodniczki i zawodnicy klubów z Lublina)

badminton: Ida Wiśniewska (ABRM, trener Jarosław Suwała)

bobsleje: Jakub Zakrzewski, Arnold Zdebiak (AZS, trener Janis Minis)

boks: Adrian Kowal, Cezary Leśko, Dawid Litke (BKS Olimp, trener Andrzej Głąb), Anita Kamińska (Boks, trener Ryszard Murat), Adam Kulik, Karol Poleszak, Michal Soczyński (KS Paco, Władysław Maciejewski), Jakub Dziwina i Daria Puszka (UKS Berej Boxing, trener: Paweł Berejowski)

goalball: Daniel Aftyka i Wiktor Wójcik (ICSiR Start, trener: Sebastian Michalidis), Dominika Czuj, Katarzyna Janczura (UKS Okej, trener: Robert Prażmo)

kolarstwo tandemowe: Justyna Kiryła (KKT Hetman, trener Michał Ładniak)

kolarstwo torowe: Ewa Brożyna, Wioleta Furtak, Amelia Rusinek i Karolina Stachyra (Mayday Team, trener: Mateusz Wręga)

kolarstwo/ bmx racing: Szymon Adamczyk, Karol Adamczyk (LKKG Lublin, trener: Michał Kusiński)

lekka atletyka: Magdalena Bajor, Wiktoria Drozd, Sofia Ennaoui, Paulina Guba, Maciej Hołub, Iga Iwanek, Michał Jabrzyński, Andrzej Jaros, Karolina Kołeczek, Malwina Kopron, Mikołaj Kotyra, Aleksandra Kufel, Bartosz Leszczuk, Cezary Mirosław, Weronika Muszyńska, Aleksandra Osiak, Monika Paśnik, Julia Pleskaczyńska, Michał Sierocki, Anna Stąsik, Daria Zabawska i Szymon Żywko (AZS UMCS, trenerzy: Izydor Wiejak, Henryk Adamowicz, Wojciech Szymaniak, Edmund Antczak, Marek Jaros, Jerzy Wierciński, Piotr Maruszewski, Witold Kopron, Marek Szaniawski, Robert Kozłowsk, Piotr Kitliński, Witold Suski i Mirosław Barszcz), Piotr Chałat, Karol Dąbrowski, Kamil Dudek, Oskar Gołębiowski, Bartłomiej Janda, Daniel Stempurski, Kacper Stępniowski (LKSG Spartan, trenerzy: Mariusz Świszcz, Dariusz Szymczuk i Marek Jaros)

rugby: Gabriel Brożek, Grzegorz Kędzierski, Jakub Łakomy, Jakub Michno, Aleksander, Mucha, Karol Sałatka, Paweł Siedlecki, Dominik Tomaszewski, Patryk Walkowski, Stanisław Wojciechowski (Budowlani Lublin, trener Jacek Zalejarz)

piłka nożna: Norbert Bondyra, Szymon Cytawa, Jakub Guz, Sebastian Guz, Adrian Kawiak, Krzysztof Mróz, Jan Paczyński, Mateusz Popek, Robert Sagan, Tomasz Sitek, Marek Szczerbik, Grzegorz Świsrowski, Patryk Winiarski i Łukasz Wróbel (LKSG Spartan, trener: Wojciech Stempurski)

piłka siatkowa: Mariusz Belniak, Justyna Błażejczak, Przemysław Łuczak, Daniela Maińska , Jarosław Szczerbik i Maciej Wroński (LKSG Spartan, trener Łukasz Szawracki)

pływanie: Julia Adamczyk, Kamila Andrzejewska, Tomasz Bocheń, Kamil Bryła, Wiktoria Czarnecka, Konrad Czerniak, Daniela Georges, Jan Hołub, Norbert Jaworski, Konrad Kadrow, Kacper Klich, Katarzyna Kołodziej, Julia Łysakowska, Barbara Mazurkiewicz, Dominik Niedziałek, Krzysztof Oller, Ewa Osiniak, Zuzanna Rabiniak, Wiktoria Samuła, Karolina Smyłek, Katarzyna Suchecka, Adam Szczerba, Jan Świtkowski, Weronika Żmuda, Paula Żukowska (AZS UMCS, trenerzy Piotr Kasperek, Andrzej Świtkowski, Bartosz Kędracki i Gregg Troy), Aleksandra Wilczewska (Olimpia, trener Sławomir Pliszka), Patryk Batko, Mikołaj Kawalec, Franciszek Sawa, Michał Szajwaj (ICSiR Start, trenerzy Bartłomiej Jurek i Antoni Górny), Amelia Bęben, Nina Bęben, Dawid Dragan, Julia Dragan, Igor Stempurski, Rafał Wójcik, Anna Zadworna (LKSG Spartan, trenerzy: Piotr Bujak, Sławomir Pliszka, Grzegorz Żurawski i Grzegorz Mazurek), Oskar Grabek, Martyna Piesko i Dawid Popiołek (UKS Olimpijczyk 23, trener: Bartosz Kędracki)

wspinaczka sportowa/trójbój olimpijski: Adrian Kieraga, Olaf Malinowski, Jan Tkaczyk i Natalia Woś (Pol-Inowex Skarpa, trener: Grzegorz Gajaszek)

zapasy: Marlena Kister Oktawia Skraińska (ZTS Sokół, trener: Krzysztof Boryc)