Matura pod znakiem alarmów bombowych

Mieli sporo stresu związanego z epidemią i zdalnym nauczaniem, a w dni matur dodatkowo zdenerwowała ich wiadomość, że w szkołach są bomby. Akcja policji, przeszukiwanie pomieszczeń i niepewność. W takich okolicznościach przez jakichś szaleńców setki maturzystów z Chełma i powiatu chełmskiego pisało egzamin dojrzałości. E-maile z informacją o podłożonych bombach dotarły do kilkunastu placówek, nie tylko tam, gdzie odbywały się matury.

Tegoroczni maturzyści odliczali dni do egzaminu dojrzałości i końca nerwowej sytuacji związanej ze zdalnym nauczaniem. We wtorek, 4 maja, rozpoczynali maturalny maraton. Tego poranka do Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych, I Liceum Ogólnokształcącego, a także Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie i Liceum Ogólnokształcącego w Dubience wysłano e-maile z informacjami o podłożonych ładunkach wybuchowych.

W ZSBiG widomość o tym, że ładunki wybuchną podczas wchodzenia młodzieży do sal, dotarła kilka minut przed dziewiątą. Maturzyści siedzieli już w szkolnych ławach. Zawiadomiono policję, która natychmiast przyjechała na miejsce. Sprawdzano pomieszczenia.

– Wdrożyliśmy procedury przewidziane w takich sytuacjach – mówi Dorota Michalska, dyrektor ZSBiG w Chełmie. – Dla maturzystów był to dodatkowy, niepotrzebny stres.

W Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie mail „o bombie” przyszedł o 8.12. Szybko wezwano policję. Część maturzystów była już w szkole. Pozostałych, którzy stali na dziedzińcu, poproszono, aby pozostali tam na czas przeszukiwań placówki.

– Akcja przebiegła sprawnie i o godzinie dziewiątej maturzyści rozpoczęli już egzamin z języka polskiego – mówi Marta Mazurek, dyrektor ZSGiH w Chełmie. – Wcześniej, za dziesięć szósta rano, zrobiłam obchód szkoły, wszystko było w porządku. Uczniowie zdawali sobie sprawę, że to najprawdopodobniej fałszywy alarm. Ale takie sytuacje w ogóle nie powinny mieć miejsca.

Podobne procedury, przyjazd policji, sprawdzanie pomieszczeń odbyły się także w liceum w Dubience, gdzie, na szczęście, też wtorkowa matura odbyła się bez opóźnień. Z powodu nieodpowiedzialnego żartu o bombie z dwudziestominutowym poślizgiem egzamin z polskiego rozpoczęli za to maturzyści z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie.

– U nas maturę zdawała nieliczna grupa młodzieży, ale z powodu tej sytuacji we wtorek egzamin musieliśmy rozpocząć z opóźnieniem – mówi Bogusław Marczuk, dyrektor ZSCKR w Okszowie.

W Komendzie Miejskiej Policji w Chełmie informują, że e-maile alarmujące o podłożonych ładunkach wybuchowych dotarły we wtorek w sumie do dziesięciu placówek (w tym pięciu, w których odbywały się matury). Dotyczyło to jeszcze m.in. Niepublicznej SP nr 2, SP nr 1, SP nr 5 w Chełmie oraz do SP w Rejowcu. Wszędzie przeprowadzono standardowe w takich sytuacjach procedury, przeszukano pomieszczenia. Środków pirotechnicznych nie ujawniono. Nie zarządzano ewakuacji.

W środę, gdy maturzyści pisali egzamin z matematyki, nie było już takich „bombowych” sensacji ani w szkołach średnich, gdzie odbywały się matury, ani w żadnych innych placówkach oświatowych w Chełmie i powiecie chełmskim. Egzaminy i zajęcia odbywały się tego dnia bez zakłóceń. Ale w czwartek, w dniu matur z języka obcego, chełmscy policjanci znów dostali kilkanaście zgłoszeń od dyrektorów placówek oświatowych (w tym ośmiu z Chełma) w sprawie przesłanych na szkolne e-maile informacji o podłożonych bombach. Nigdzie jednak nie znaleziono żadnych śladów „niepożądanych” przedmiotów. Trwają czynności wyjaśniające.

– Ze względu na błyskawiczną reakcję dyrekcji i służb obyło się bez ewakuacji osób zgromadzonych w budynku, a egzaminy maturalne odbyły się bez przeszkód – informują w chełmskim ratuszu.

Przecieki nie u nas

Matury odbywały się w reżimie sanitarnym. Na egzamin mogły przyjść tylko osoby bez objawów choroby charakterystycznych dla Covid-19. Dotyczyło to zdających egzamin i nauczycieli. Na terenie szkoły obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa, ale w trakcie matury uczeń mógł zdjąć maseczkę. Do matury w Chełmie przystąpiło około tysiąca osób, a w całym województwie lubelskim 21 158 (w tym tegoroczni absolwenci – 16 158, a pozostałe osoby to m.in. ci, którzy wcześniej nie przystąpili do matury albo jej nie zdali oraz osoby z „poprawką” lub ci, którzy po ponad 5 latach przystąpili po raz kolejny do całej matury). Fałszywe alarmy bombowe zdarzyły się nie tylko w placówkach oświatowych w Chełmie i powiecie chełmskim, ale też w innych miejscach w kraju.

To nie były jedyne incydenty podczas tegorocznych matur. 4 maja, gdy maturzyści pisali egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, ogólnopolskie media informowały, że przed rozpoczęciem testu mogło dojść do „wycieku” jednego z tematów wypracowania, dotyczącego „Lalki” Bolesława Prusa (temat rozprawki brzmiał „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu” – na podstawie „Lalki” B. Prusa, drugi temat dotyczył „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta).

Centralna Komisja Edukacyjna miała sygnały, że frazy o „Lalce” i „ambicji” rankiem 4 maja wyszukiwano w internecie kilkakrotnie na Podlasiu. Zapowiadano, że CKE złoży na policję zawiadomienie w sprawie możliwego wycieku tematu wypracowania. Jeśli te podejrzenia się potwierdzą, egzaminy nie zostaną unieważnione w całym kraju, a tam, gdzie do wycieku doszło.

– My nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów w tej sprawie – mówi Renata Janicka, przedstawicielka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Lublinie.

– Maturzyści wychodzili raczej zadowoleni zarówno po egzaminie z języka polskiego, jak i matematyki, ale przekonamy się, jak im poszła matura, gdy będą już wyniki – mówi Zbigniew Niderla, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie.

W tym roku nie ma obowiązkowych egzaminów ustnych. Wyniki pisemnej matury zostaną ogłoszone 5 lipca br. (mo, fot. II LO Chełm)

Liczba uczniów chełmskich szkół, którzy przystąpili do matury na poziomie podstawowym: język polski: I LO – 196, II LO – 192, ZSEiM – 211, IV LO – 103, ZST – 131, ZSEiT – 50 ZSGiH – 96, ZSBiG – 42, Liceum dla dorosłych CZKiU – 20. Matematyka: I LO – 196, II LO – 192, ZSEiM – 206, IV LO – 102, ZST – 143, ZSEiT – 50, ZSGiH – 122, ZSBiG – 47, Liceum dla dorosłych CZKiU – 26. Język obcy: I LO – 185, II LO – 191, ZSEiM – 210, IV LO – 100, ZST – 122, ZSEiT – 46, ZSGiH – 90, ZSBiG – 42, Liceum dla dorosłych CKZiU – 23.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here