Miasto czeka na „zielone”pomysły

W ubiegłą środę ruszył nabór zgłoszeń do V edycji Zielonego Budżetu. Potrwa do 7 listopada. Ratusz czeka na wskazania miejsc, w których można urządzić mini skwery i parki kieszonkowe. Na realizację zwycięskich pomysłów jest 2 mln zł.


Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadził Zielony Budżet, który podobnie jak Budżet Obywatelski jest częścią budżetu miasta. Pomysły do Zielonego Budżetu, w ramach którego są finansowane pomysły na urządzenie miejskiej zieleni, również mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy oraz instytucje, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a te najlepsze wybrane przez Panel Ekspertów, są później realizowane przez miasto pod nadzorem Biura Miejskiego Architekta Zieleni. W ciągu poprzednich czterech edycji zrealizowanych zostało 70 takich projektów.

– Zielony Budżet to narzędzie partycypacyjne ważne dla mieszkańców Lublina. Niecodzienne propozycje wzbogacają przestrzeń miasta, a wiele inicjatyw staje się początkiem realizacji szerszych działań. W tym roku również czekamy na ciekawe pomysły przyjaznych, zielonych przestrzeni stworzonych przy udziale lokalnej społeczności – mówi prezydent, Krzysztof Żuk, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji BZ i podkreślając, że wprowadzono do niej kilka istotnych nowości.

– Pierwsza, to zmiana dotychczasowej ogólnej formuły poprzez wprowadzenie edycji tematycznych. Motywem przewodnim tegorocznej będą mini skwery i parki kieszonkowe. Kolejna innowacja dotyczy uproszczenia procesu naboru i oceny, a ostatnia to wprowadzenie możliwości wydłużenia realizacji najbardziej złożonych projektów na okres dwóch lat.

Zgodnie z nowymi regułami mieszkańcy nie muszą już składać gotowych projektów, a wystarczy, że wskażą działkę miejską (maksymalnie o powierzchni około 500 m2), na której można urządzić mały skwer lub park i krótko opiszą swój plan na zagospodarowanie tego miejsca. Zwycięskie wskazania i pomysły, przy pomocy specjalistów, zostaną przełożone na projekty koncepcyjne, a lublinianie będą mieli bezpośredni wpływ na ich wygląd i nadadzą im nazwy.

– Mniej skomplikowane pomysły, niewymagające szerokich uzgodnień czy procedur np. przetargowych, będzie można wykonać w ciągu jednego roku. Natomiast dla tych obszerniejszych, wielobranżowych, bardziej wymagających, przewidziano tryb dwuletni – w pierwszym roku: sporządzenie dokumentacji projektowych, zdobywanie niezbędnych uzgodnień i opinii, a w drugim – realizacja prac wykonawczych – wyjaśnia Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni. – Pomimo tej zmiany, nabór wniosków dalej będzie odbywał się co roku – zastrzega.

Na wnioski do tegorocznej edycji Zielonego Budżetu miasto czeka do 7 listopada. Należy je składać za pośrednictwem formularza internetowego na stronie www.decyduje.lublin.eu.

We wniosku trzeba wskazać lokalizację (zaznaczyć działkę na mapie) i dołączyć opis proponowanego „Miejsca dla Ciebie” (warto przedstawić jego przyszłych użytkowników oraz ich potrzeby dotyczące odpoczynku wśród zieleni, wskazać powiązanie miejsca np. z historią Lublina, patronem ulicy, itp. i dołączyć inspiracje, czy rysunki).

Do końca roku potrwa weryfikacja formalna zgłoszonych pomysłów i lokalizacji, a następnie, do połowy stycznia, panel ekspertów zajmie się ich oceną merytoryczną. Lista projektów, które zostaną wybrane do realizacji z puli 2 mln zł, ogłoszona zostanie do 28 stycznia. opr. ZM, źródło lublin.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here