Miasto kupi dworzec PKS

Teren dworca PKS w ścisłym centrum Chełma, u zbiegu ulicy Lwowskiej i al. Armii Krajowej, w niedługim czasie zmieni właściciela. Atrakcyjną działkę wraz z istniejącą od 15 lat stacją paliw zamierzają kupić miasto i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Transakcja zawiera też należące do spółki PKS grunty przy ul. Hutniczej. Całość, jak ustaliliśmy nieoficjalnie, ma kosztować nieco ponad 5 mln zł.

Trwające od kilku miesięcy negocjacje między zarządem spółki PKS a władzami miasta i spółki MPGK są już na ostatniej prostej. Miasto Chełm oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej kupią tereny należące do PKS. Chodzi o niezwykle atrakcyjną działkę w ścisłym centrum, u zbiegu ul. Lwowskiej i al. Armii Krajowej, na której znajdują się dworzec autobusowy i stacja paliw z serwisem samochodowym oraz grunty przy ul. Hutniczej, gdzie mieści się siedziba spółki PKS.

W minionym tygodniu Radosław Wnuk, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii, Nieruchomości, Architektury i Budownictwa, w imieniu prezydenta oraz Marcin Czarnecki, prezes MPGK, podpisali wstępny protokół uzgodnień dotyczący zakupu obu nieruchomości.

Istniejąca na działce PKS przy al. Armii Krajowej stacja paliw miałaby zostać przejęta i prowadzona przez MPGK. Zresztą kilka miesięcy temu spółka ogłosiła, że w ciągu roku wybuduje miejską stację tankowania aut, oferującą paliwa po atrakcyjnych stawkach. Koszt takiej inwestycji to ponad 2 mln zł, a największe wydatki pochłaniają prace ziemne. Zakup działki z gotową już stacją skróciłby czas jej uruchomienia o kilka miesięcy. Wystarczy wymiana obrendowania i ustawienie urządzeń do samoobsługowego tankowania pojazdów. Niewykluczone zatem, że jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli na miejskiej stacji kupić paliwo.

Prezydent Jakub Banaszek chce też kompleksowo zagospodarować cały plac dworcowy. Wiele wskazuje na to, że autobusy przeniosą się w inne miejsce. Włodarz Chełma poinformował, że koncepcje urbanistyczne tego terenu opracują studenci Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej w ramach praktyk. Działka, gdzie obecnie znajduje się dworzec PKS, ma stać się wizytówką miasta. Urzędnicy już przygotowują się do przystąpienia do zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Na jednej z najbliższych sesji rady miasta prezydent w tej sprawie przedstawi stosowny projekt uchwały.

Urzędnicy na razie nie wymieniają kwoty, za jaką miasto i MPGK zamierzają kupić tereny od PKS. Nieoficjalnie mówi się o ponad pięciu milionach złotych, choć podobno na początku negocjacji władze PKS liczyły na blisko 8 mln zł. Spółka ma rzekomo zapłacić za działkę i stojącą na niej stację paliw oraz grunty na ul. Hutniczej. Miasto natomiast kupi plac dworcowy. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here