Mieczyki dla bohaterów

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego w Lublinie...

1 sierpnia, w Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego lublinianie i świdniczanie oddali hołd uczestnikom wyzwoleńczego zrywu.


1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 rozpoczęło się w Warszawie zbrojne wystąpienie przeciw niemieckim okupantom Warszawę. Osamotnieni i słabo uzbrojeni mieszkańcy Warszawy przez 63 dni prowadzili nierówną walkę z przeważającą potęgą militarną wroga. By upamiętnić bohaterów tamtych wydarzeń, 1 sierpnia jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

Lublinianie o godzinie 17.00 spotkali się na placu Litewskim przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono wieńce i odbyły się okolicznościowe przemowy. Gdy o godzinie „W” zawyły syreny, mieszkańcy całymi rodzinami zatrzymywali się, by oddać hołd bohaterom poległym za wolność ojczyzny. Na uroczystości na placu Litewskim przybyli również uczestnicy powstania i ich rodziny. Następnie zebrani przenieśli się do kościoła garnizonowego Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy Al. Racławickich, gdzie odbyła się msza św. w intencji powstańców warszawskich oraz uczestników akcji „Burza” poległych, zmarłych i żyjących.

O tej ważnej dacie jak co roku pamiętali także mieszkańcy Świdnika. Dokładnie o godz. 17, godzinie „W”, spotkali się przed Urzędem Miasta Świdnik, by przy dźwięku syren oddać cześć i hołd powstańcom. O wyjątkową oprawę uroczystości zadbali członkowie Świdnickiego Klubu „Usarz” oraz ułani ze Szwadronu Kawalerii im. 24. Pułku Ułanów, którzy przywieźli na plac flagę z symbolem Polski Walczącej. Będzie ona wisieć w centralnym punkcie miasta przez 63 dni, czyli dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Każdy z mieszkańców mógł złożyć kwiaty w specjalnie przygotowanych wazonach. O kwiaty zadbał urząd miasta zamawiając 150 białych i czerwonych mieczyków. Uroczystość zakończył koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdniku. (EM.K., W.)