Między katastrofą a postprawdą…

Poseł Michał Krawczyk swoimi przemyśleniami po lekturze podręcznika „HiT” podzielił się na swoim profilu na FB, prowokując mnóstwo komentarzy, w tym burmistrza Świdnika, Waldemara Jaksona

– Trzymajmy tę książkę z dala od dzieci. Zmarnowałem dwa wieczory, żeby przeczytać całość. Ledwo dałem radę. Czarnka podręcznik do HiT-u to totalna katastrofa – napisał na Facebooku lubelski poseł Michał Krawczyk (KO). Odparował mu burmistrz Świdnika Waldemar Jakson: – U pana w „recenzji” czysta postprawda.


Mamy i lubelską odsłonę ostrego sporu o podręcznik do przedmiotu Historia i Teraźniejszość napisany przez prof. Wojciecha Roszkowskiego, uznanego historyka, którego jednak akurat ta publicystyka wzbudziła duże kontrowersje. Księgarnie anonsują jej sprzedaż od 3 sierpnia.

„Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Tekst został wsparty prawie pół tysiącem świetnie dobranych ilustracji, w większości unikatowych, tworzących równoległą narrację i niosących także wielką porcję wiedzy. Absolutną nowością są zastosowane w podręczniku specjalne znaki graficzne, QR-kody, które pozwalają przy pomocy zwykłego smartfonu zagłębić się w dodatkową lekturę źródłową lub obejrzeć projekcję unikatowych materiałów archiwalnych (…) W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia. Samo przeczytanie tej książki spowoduje przyswojenie i zapamiętanie części zjawisk oraz tendencji występujących w najnowszej historii Polski oraz świata” – zachwala podręcznik księgarnia Biały Kruk.

Poseł Michał Krawczyk pisze, że według niego to nie jest w ogóle podręcznik. „To pomieszanie skrajnie tendencyjnej, napastliwej i marnej jakości prawicowej publicystyki z książką do religii.

W wielu rozdziałach, fakty historyczne przeplatane są ostrym moralizatorstwem i nachalną konserwatywną retoryką prosto z ambony. Nie uwierzycie, ale dostaje się nawet zespołowi The Beatles, spódnicom mini, francuskiej piosence „Je t’aime” i wprost nazwanemu ateistą Zuckerbergowi. Zło!”

Zła jest Unia Europejska, liberałowie, lewica, chadecja. „Świat, który wyłania się z tego pseudo podręcznika ma być dla młodego człowieka bardzo czytelny: tylko prawica, konserwatyzm i Kościół Katolicki były, są i będą ostoją „normalności” – dodaje poseł. – Wszystko, co choć trochę odbiega od tego modelu było, jest i zawsze będzie przyczyną wszelkiego zła, zepsucia, deprawacji i generalnie światowej katastrofy.

Poseł podaje też przykład publicystycznej manipulacji: „Taka rozkładówka HiTu: Donald Trump, Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński z Morawieckim i Brudzińskim. Ostatnie z tych zdjęć opatrzone jest podpisem: „Po II wojnie światowej w 1991 r. odbyły się w Polsce po raz pierwszy w pełni wolne i demokratyczne wybory parlamentarne. Na zdjęciu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas wyborów do parlamentu w 2019 r. W drugim rzędzie premier Mateusz Morawiecki i europoseł Joachim Brudziński. Wybory zakończyły się zwycięstwem PiS.

Pod postem posła Michała Krawczyka pojawiło się mnóstwo komentarzy. Podzielić je było można głównie linią sympatii politycznych: do PiS i antyPiS.

Ostro sprzeciwił się parlamentarzyście burmistrz Świdnika Waldemar Jakson: „U pana w „recenzji” czysta postprawda. A mnie się wydaje, że profesor Roszkowski walczy z obłędem występującym już w Europie i nawiedzającym Polskę. Zacytuję profesora Jacka Koronackiego: „Dziś Zachód znalazł się na krawędzi przepaści. Popadł w obłęd. Nie ma innego określenia dla społeczeństw, w których można z powagą głosić, że człowiek nie ma obiektywnie mu danej natury, lecz sam się określa, np. dziś przedstawiając się jako mężczyzna, a jutro kobieta. Potrzeba obłędu, by zachodni prawodawcy mogli dziś związki homoseksualne nazywać małżeństwami i np. wysocy urzędnicy UE starali się karać przeciwników tego absurdalnego stanowiska, Potrzeba obłędu, żeby na uniwersytetach nauczać genderyzmu i nienawiści do własnej historii.” (l)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here