Miejska profilaktyka

Prezydent Krzysztof Żuk i wiceprezydent Monika Lipińska omawiają programy profilaktyczne finansowane przez miasto podczas konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu

Lublin stawia na profilaktykę i ochronę zdrowia swoich mieszkańców. 11 września br. rozpoczął się kolejny program bezpłatnych szczepień profilaktycznych.


Planowane jest zaszczepienie 7270 seniorów przeciwko grypie, 960 trzylatków przeciwko pneumokokom oraz 714 dziewczynek 12-letnich przeciw HPV. Ratusz zamierza także przeznaczyć dodatkowe środki na walkę z otyłością i próchnicą zębów dzieci i młodzieży.
Liderzy w zwalczaniu grypy
– Lublin to miasto dobrych prozdrowotnych praktyk. Jesteśmy jednym z liderów w zwalczaniu grypy wśród polskich miast – mówi prezydent Krzysztof Żuk. Tylko w tym roku Lublin otrzymał kolejny już tytuł lidera innowacji w zakresie profilaktyki grypy, przyznany przez organizatorów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W 2017 r. na bezpłatne szczepionki, może liczyć aż 7270 osób powyżej 65. roku życia. Koszt jednej szczepionki jaki ponosi miasto, to 40 zł. W sumie na tę profilaktykę Lublin ze swojego budżetu przeznaczy blisko 300 tys. zł. Przypomnijmy, że zaszczepić się można w jednej z 43 przychodni, realizującym na terenie miasta program bezpłatnych szczepień. Szczegółowa lista placówek znajduje się na stronie internetowej www.lublin.eu w zakładce: zdrowie.
Mali lublinianie, urodzeni w 2014 r. mogą z kolei liczyć na bezpłatne szczepionki przeciw pneumokokom. Koszt jednej szczepionki wynosi około 250 zł, ale rodzice nie ponoszą żadnych wydatków, bo w tym roku miasto przeznacza 240 tys. zł na zaszczepienie 960 trzylatków. Program szczepień będzie realizowany do momentu wyczerpania puli szczepionek, nie dłużej jednak niż do 15 grudnia 2017 r. Lista przychodni do których można się zgłaszać, znajduje się również na stronie internetowej ratusza. Od maja 2017 roku w Lublinie realizowany jest także program szczepień ochronnych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla 12 -letnich dziewczynek.
– Celem szczepień jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy wśród lublinianek, ponieważ wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest najczęstszą przyczyną powstawania tej choroby – wyjaśnia Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych. W roku 2017 są szczepione dziewczynki urodzone w 2005 roku. Szczepienie składa się z dwóch dawek szczepionki. Przed każdym podaniem dawki, tak jak przed każdym szczepieniem, dziewczynki są badane przez lekarza rodzinnego. Nie jest to badanie ginekologiczne. Koszty szczepienia w całości pokrywane są z budżetu Miasta Lublin. W bieżącym roku planowanych jest 714 szczepień na kwotę blisko 160 tys. zł. Kalkulowany koszt szczepienia jednej dawki szczepionki do programu to 140 zł.
Zapobieganie wadom postawy, wzroku i otyłości
Od października br. miasto planuje przeznaczyć 70 000 zł na program profilaktyki wad postawy dla uczniów IV klas szkół podstawowych oraz wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych.
Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w zakresie zasad zdrowego żywienia w szkołach podstawowych problem nadwagi i otyłości dotyczy około 22% chłopców i 18% dziewczynek. W Lublinie według danych uzyskanych w ramach realizowanego w latach 2015 – 2017 na terenie miasta Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro” nadwaga i otyłość została stwierdzona u ponad 20% młodzieży w I klasie gimnazjum. – To bardzo niepokojące dane – podkreśla Monika Lipińska. W badaniu prowadzonym przez Fundację Medicover w ostatniej edycji brało udział 1857 uczniów z 29 gimnazjów. Aktualnie trwający trzy lata program dobiegł końca, ale miasto przymierza się do realizacji własnego programu profilaktyki nadwagi i otyłości, skierowanego do uczniów klas VI – VIII szkół podstawowych, czyli dzieci wchodzących w wiek dojrzewania. Badania przez trzy lata (2018-2020) przeprowadzi Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Założeniem jest objęcie badaniami uczniów ze wszystkich lubelskich szkół podstawowych (po wcześniejszej zgodzie rodziców). Jednym z warunków realizacji programu jest uzyskanie pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Jak jeść zdrowo?
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na tzw. choroby cywilizacyjne, jak np. nadwaga czy cukrzyca typu II, a także, aby dbać o dobre nawyki żywieniowe, w miejskich szkołach podstawowych już od kilkunastu lat realizowany jest program „Jedz z głową”. Jednym z jego punktów jest doroczny konkurs na promocję zdrowego odżywiania dla uczniów klas 1 – 3 szkół podstawowych oraz kursy i szkolenia na temat zdrowego żywienia dla pracowników stołówek szkolnych i dyrektorów szkół podstawowych oraz przedszkoli.
Także najmłodsi mogą liczyć na odpowiednio zbilansowane posiłki, bo we wszystkich miejskich żłobkach realizowany jest program „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. – Wszystkie nasze żłobki mają własne kuchnie, a jadłospis układany jest we współpracy z dietetykami – podkreśla Monika Lipińska. To nie jedyne programy profilaktyczne, które realizowane są w placówkach oświatowych Lublina. Najważniejszych programów jest około 13. Wśród nich są tak znane, jak „5 porcji warzyw i owoców”, „Mamo, tato wolę wodę” czy „Mleko z klasą”. Dzieci już od przedszkola dowiadują się jakie produkty warto wybierać i jak dbać o zdrowie.
(EM.K.)