Mieszkańcy chcą sygnalizacji

W ubiegłym roku na przejściu na ul. Filaretów, w pobliżu skrzyżowania z ul. Rzeckiego, zginęła młoda kobieta

Część mieszkańców dzielnicy Czuby obawia się o swoje bezpieczeństwo, przechodząc po pasach przez ul. Filaretów w pobliżu skrzyżowania z ul. Rzeckiego oraz przez ul. Armii Krajowej przy skrzyżowaniu z ul. Jutrzenki. Po raz kolejny apelują do Ratusza o zamontowanie tam sygnalizacji świetlnych, ale urzędnicy nie widzą takiej potrzeby.

– Ul. Armii Krajowej to właściwie część „miejskiej obwodnicy” – droga dwupasmowa, w tym miejscu mamy dojście do dwóch przystanków autobusowych, a także drogę do szkoły na os. Łęgi. Podobnie sytuacja wygląda na ul. Filaretów, gdzie wyznaczone niebezpieczne przejście prowadzi bezpośrednio do SP nr 22 oraz Przedszkola nr 57 na ul. Rzeckiego. Tutaj już doszło do tragicznego wypadku, kiedy w połowie ubiegłego roku na pasach zginęła młoda kobieta. Czy takich tragedii musi być więcej, żeby ktoś pomyślał o naszym bezpieczeństwie? – pyta pani Halina, mieszkanka dzielnicy.

Urzędnicy przyznają, że docierały już do nich takie postulaty, ale nie wszyscy mieszkańcy je popierają, ale nie z tego, jak również nie z powodu kosztów, ich realizacja nie jest wskazana, ale ze względu na to, że uruchomienie we wskazanych miejscach świateł byłoby szkodliwe dla organizacji ruchu.

– Zastosowanie sygnalizacji świetlnej jako środka poprawy bezpieczeństwa lub warunków ruchu w danym miejscu może być uwzględniane jedynie wtedy, gdy jest niemożliwe lub ekonomicznie nieuzasadnione osiągnięcie założonych celów innymi dostępnymi środkami organizacji ruchu, w tym także próbą zdyscyplinowania uczestników ruchu.

Głównymi czynnikami odpowiadającymi za zdarzenia drogowe na omawianych przejściach dla pieszych są wyłącznie czynnik ludzki w postaci nadmiernej prędkości prowadzonego pojazdu przez kierowcę i wtargnięcie pieszego na jezdnię bez upewnienia się, czy nie nadjeżdża pojazd. Ocena infrastruktury drogowej oraz otoczenia drogi w rejonie przedmiotowych przejść nie wskazuje na jakiekolwiek braki względem oznakowania poziomego, pionowego jak i samego stanu jezdni. W związku z powyższym zastosowanie sygnalizacji świetlnej na ul. Armii Krajowej przy wlocie ul. Jutrzenki oraz na ul. Filaretów przy wlocie ul. Rzeckiego jest inwestycją niezasadną.

W tym miejscu należy przypomnieć, że podczas każdej budowy sygnalizacji na skrzyżowaniu, należy zawsze objąć nią wszystkie grupy uczestników i wszystkie strumienie ruchu. Nie dopuszcza się pozostawienia jakiegokolwiek wlotu, pasa lub strumienia ruchu w obszarze skrzyżowania bez sygnalizacji. W myśl przepisów prawa, wyposażenie w sygnalizację świetlną omawianych przejść dla pieszych, wiąże się jednocześnie z przebudową całego obszaru skrzyżowania obejmującego wlot z osiedla – przedstawia nam długi wywód Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Jak zapewniają urzędnicy, bezpieczeństwo w tym miejscu poprawić mogą częstsze kontrole ze strony policyjnej drogówki .

– Zawnioskowaliśmy już o to do Komendy Miejskiej Policji w Lublinie i otrzymaliśmy zapewnienie, że takie patrole w rejonie tych przejść, celem zdyscyplinowania użytkowników drogi, będą prowadzone – dodaje J. Góźdź. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here