Mikołajki Folkowe

Jedną z bardziej znanych grudniowych imprez w Chatce Żaka są Mikołajki Folkowe. Organizowane są nieprzerwanie od 1991 roku. Przyciągają mnóstwo ludzi w różnym wieku. Tegoroczna edycja będzie już dwudziestą szóstą. Zacznie się 8 grudnia i potrwa cztery dni. Karnet na cały festiwal będzie kosztował 55 zł.
Tradycyjnie w drugi weekend grudnia Lublin na kilka dni zamieni się w międzynarodową stolicę muzyki ludowej. Głównym zamierzeniem festiwalu jest prezentacja tradycyjnej muzyki zarówno polskiej, jak i zagranicznej.
Jednym z wydarzeń składających się na tę imprezę będzie „Scena Otwarta”. Konkurs ten jest organizowany przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego. W rywalizacji mogą wziąć udział zespoły co najwyżej 10-osobowe. Czas trwania występu nie może przekroczyć 15 minut. Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia w formie wysyłanych organizatorom, nagrań. Jak co roku, do konkursu zostanie także włączony wykonawca, który dostanie „dziką kartę”, zdobytą w głosowaniu internetowym.

Oprócz tego organizatorzy proponują konkurs fotograficzny „Tradycja w obiektywie”. Jest on kierowany do fotografów-amatorów. Ma propagować folklor, ale także prezentować współczesne zjawiska zainspirowane tradycyjną kulturą i zwyczajami. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowana podczas wystawy pokonkursowej w Chatce Żaka.
Popularnością na festiwalu cieszy się także nagroda im. Anny Kiełbusiewicz, przyznawana najlepszej wokalistce. Anna Kiełbusiewicz zadebiutowała na Mikołajkach Folkowych w 1994 roku, a już dwa lata później zdobyła pierwszą nagrodę. Wokalistka obdarzona ogromnym talentem muzycznym i dużą wiedzą o tradycji i folklorze zmarła tragicznie w 2003 roku.
Oprócz konkursów w ramach festiwalu 9 grudnia odbędzie się także konferencja naukowa pt. „Kultura-tradycja-kontynuacja”. Organizacją konferencji zajmie się m.in. Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS.
Poza konkursowymi kapelami będzie można usłyszeć takie zespoły jak np. Orkiestra św. Mikołaja.
Joanna Niećko