Miliony na powiatowe inwestycje

Rządząca większość w całości poparła projekt powiatowego budżetu. Plan wydatków podzielił za to radnych z opozycji. Trzech przedstawicieli klubu PiS – Porozumienie Prawicy poparło dokument, sześciu wstrzymało się od głosu. Jak tłumaczyli, głównym powodem ich decyzji były zbyt duże wydatki na promocję powiatu.
W miniony piątek radni powiatowi debatowali nad projektem budżetu na 2017. Już wiadomo, że wydatki starostwa będą większe niż dochody. Dziura budżetowa wyniesie ok. 5 mln zł.
– Być może będzie potrzeba zaciągnięcia kredytu, ale staramy się na razie uzupełnić brakującą kwotę ze środków własnych – tłumaczył Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki. – Natomiast pierwszy raz w historii powiatu wydajemy 21 mln zł na inwestycje, w tym 10 mln zł na infrastrukturę drogową. Wczoraj okazało się, że oba nasze projekty złożone do rządowego programu przebudowy dróg lokalnych otrzymały dofinansowanie. Będziemy realizować wspólnie z miastem budowę ul. Kusocińskiego. My jesteśmy odpowiedzialni za wykupu gruntów.
Starosta przypominał również, że powiat jest właśnie w trakcie kilku dużych inwestycji szkolnych.

– Budujemy halę sportową przy I LO, za chwilę będziemy wyposażać warsztaty przy PCEZ i w ZS w Piaskach. W tym roku zaplanowaliśmy też 500 tys. zł na dokumentację przyszłych inwestycji. Mamy tu na myśli choćby przebudowę ul. Racławickiej – wymieniał Dariusz Kołodziejczyk.
Zdaniem przedstawicieli opozycji władze starostwa choć mówią o trudnej sytuacji finansowej, to oszczędzanie traktują wybiórczo. – Z jednej strony słyszymy o deficycie, z drugiej strony szastacie pieniędzmi na lewo i prawo – mówił radny Łukasz Reszka (PiS – Porozumienie Prawicy). – Wystarczy spojrzeć na zaplanowaną kwotę na promocję powiatu. W 2017 roku jest to już 180 tys. zł. W ciągu dwóch lat waszej kadencji ta kwota wzrosła o 100 tys. zł. Mojej zgody na takie marnotrawienie pieniędzy nie będzie. Jestem za inwestycjami i je popieram, ale nie mogę przyłożyć ręki do takiego wydawania środków.
Radny Andrzej Mańka (PiS – Porozumienie Prawicy) złożył wniosek o zmniejszenie wydatków na promocję o 100 tys. zł. proponował, żeby za tę kwotę przygotować dokumentację przebudowy ul. Maczka i budowy chodnika w Siostrzytowie.
– Tym bardziej, że to nie jest promocja powiatu a propaganda, bo nie dostrzegacie roli opozycji ani jej zdania. Ograniczenie tej kwoty może rzeczywiście przyczyni się do przemyślenia tej sprawy i właściwego promowania powiatu – mówił radny Mańka.
Okazało się jednak, że dokumentacja przebudowy ul. Maczka już jest w projekcie budżetu.
– Remont tej ulicy planujemy go wspólnie z ul. Racławicką i al. Armii Krajowej. W zasadzie jesteśmy gotowi z przetargiem na dokumentację i będzie on ogłoszony w pierwszych dniach stycznia – odpowiadał Jakub Osina, członek zarządu powiatu.
Przedstawiciele opozycji nie rezygnowali jednak ze swojej propozycji przypominając, że na budowę czeka również chodnik w Siostrzytowie.

Z kolei radny Bartłomiej Pejo (PiS – Porozumienie Prawicy) przypominał, że nadal nie drgnęła sprawa powiatowego budżetu obywatelskiego. – Ta kwestia była poruszana z końcem roku 2015. Było kilka posiedzeń, rozmów. Pan starosta wtedy deklarował, że rok 2016 będzie wdrożeniowy, ale dotąd nic się w tym temacie nie dzieje – mówił Bartłomiej Pejo.
Przedstawiciele powiatu tłumaczyli, że w budżecie na ten cel na razie brakuje pieniędzy.
– Mamy ostatnią perspektywę unijną i ostatnią możliwość pozyskania pieniędzy. Jeśli się pojawią środki, to siadamy i piszemy regulamin – dodawał Dariusz Kołodziejczyk.
Przed głosowaniem nad budżetem radni zajęli się wnioskiem Andrzeja Mańki. Propozycji nie poparła koalicja i została ona odrzucona. Nieco inaczej wyglądało głosowanie nad uchwałą budżetową. Jak się można było spodziewać plan wydatków poparli radni rządzącej koalicji, ale oprócz nich „za” opowiedziało się również trzech radnych opozycji, sześcioro przedstawicieli klubu PiS – Porozumienie Prawicy wstrzymało się od głosu. (kal)

Największe inwestycje

Przebudowa drogi powiatowej Minkowice-Wierzchowiska – 4,4 mln zł
Przebudowa drogi powiatowej Wilczopole-Bystrzejowice – 4,2 mln zł
Przebudowa dróg powiatowych: Biskupice-Fajsławice i Biskupice-Trawniki – 4 mln zł
Budowa pełnowymiarowej hali sportowej na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku – 2 mln zł
Rozwój bazy szkół zawodowych – 1,3 mln zł
Termomodernizacja obiektów szkolnych – 1,4 mln zł
Rozbudowa systemów informatycznych Powiatu Świdnickiego – 1,23 mln zł