Miłość idzie w parze z dumą

W poniedziałek, 14 sierpnia, jest ostatnia okazja by na lubelskim Zamku obejrzeć fantastyczny spektakl „Sen o mieście”. Początek o godz. 21.00

Przed nami wielka kulminacja obchodów 700-lecia Lublina. 15 sierpnia 1317 roku król Władysław Łokietek wydał akt lokacji na prawie magdeburskim dla Lublina. Uroczystości rozpoczęły się już w ubiegłym tygodniu. Zakończy je, 15 sierpnia wieczorem, koncert najbardziej znanych lubelskich artystów, m.in. Beaty Kozidrak, Urszuli, Krzysztofa Cugowskiego i Piotra Cugowskiego z orkiestrą i chórami. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach urodzin Lublina jest bezpłatny.


W ramach wydarzenia oprócz trwającego obecnie Jarmarku Jagiellońskiego odbędzie się uroczysta sesja rady miasta. 15 sierpnia o godzinie 12 na Zamku Lubelskim weźmie w niej udział ponad 100 gości zagranicznych z 32 miast partnerskich i zaprzyjaźnionych. Ponad 50 osób odwiedzi także Lublin w ramach projektu „Europejski Lublin – współpraca na rzecz kultury”. Rocznica to również XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich (15 sierpnia godzina 16.00). W tym roku na balkonie Trybunału Koronnego hejnały swoich miast zaprezentuje 40 trębaczy z 30 miast Polski.
Urodziny uświetnią także nocne widowiskowe multimedialne pokazy na fontannach na placu Litewskim, 15 sierpnia zobaczymy „Sen o mieście”, a 14 sierpnia „Wydarzenia kulturalne”. Po raz kolejny barwne widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego, opowiadające o najważniejszych momentach z historii Lublina z udziałem aktorów, tancerzy i sztukmistrzów zostanie zaprezentowane na placu Zamkowym w poniedziałek, 14 sierpnia o godzinie 21.00. Dokładnie siedemset lat po ogłoszeniu przez Władysława Łokietka aktu lokacji, w Muzeum Lubelskim na Zamku zostanie zaprezentowany oryginał tego dokumentu z 1317 roku, dostępny dla wszystkich zwiedzających, a 14 sierpnia w Teatrze Starym odbędą się projekcje filmów, których bohaterem, bądź inspiracją jest Lublin. Widzowie zobaczą m.in. „Voltę” i „Carte Blanche”. Zwieńczeniem obchodów będzie wieczorny koncert „Zakochani w Lublinie” (kantata jazzrockowa Tomasza Momota), który odbędzie się 15 sierpnia o godz. 20.00 na placu Zamkowym. Na jednej scenie spotkają się największe głosy polskiej estrady, lubelscy wokaliści, orkiestry i chóry m.in. Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski i Piotr Cugowski. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Jubileuszu Lublina jest bezpłatny.

Lublin oblegany

– Miłość idzie w parze z dumą – mówił Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk, podczas konferencji prasowej zapowiadającej 700. Urodziny Miasta Lublin. – Jesteśmy dumni z miasta i nie tylko zakochani w Lublinie, ale przede wszystkim jesteśmy wspólnotą naszego miasta – dodał prezydent.
Wielkie jubileuszowe wydarzenia są zauważane także poza granicami naszego kraju. – Do Lublina w ostatnim czasie przyjechało trzykrotnie więcej turystów niż zazwyczaj – podkreśla Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. Liczby mówią same za siebie – według danych ratusza wydarzenia obchodów podczas sezonów „Poczuj energię” i „Wielkie Dzieje się” wzbudziły olbrzymie zainteresowaniu mieszkańców i turystów. Spektakle o Lublinie – „Pogrom w przyszły wtorek” Łukasza Witta-Michałowskiego czy „Sen o mieście” Janusza Opryńskiego przyciągnęły tłumy widzów. W Carnavale Sztukmistrzów wzięło udział blisko 200 000 uczestników. Materiały video z koncertu „Zakochani w Lublinie” w ciągu tygodnia w internecie dotarły do 770 000 odbiorców. W Europejskiej Konwencji Żonglerskiej wzięło udział 4000 artystów z całego świata. Od 7 lipca „Voltę” w reżyserii Juliusza Machulskiego w kinach zobaczyło pół miliona osób. Najwięcej widzów przyciągnęły Mistrzostwa UEFA EURO U21, które obejrzało 4 000 000 telewidzów, co daje dla Lublina wartość reklamową w wysokości 56 milionów złotych. (EM.K.)

Informacje dla kierowców i mieszkańców Starego Miasta:

Do czwartku 17 sierpnia wyłączony z ruchu i parkowania jest pl. Zamkowy. Ma to związek z uroczystościami 700. Urodzin Miasta oraz Świętem Wojska Polskiego. W tym czasie będzie funkcjonował jednokierunkowy przejazd, łączący ul. Podwale z ul. Kowalską, który umożliwi wyjazd ulicami: Furmańską i Cyruliczą do ul. Lubartowskiej. Wyjątkiem będą dni 14 (wieczorem) – 15 sierpnia. W czasie przygotowania i obchodów uroczystości Święta Wojska Polskiego zamknięte dla ruchu będą także ul. Kowalska i ul. Podwale. Nie będzie więc możliwy skręt w prawo z ul. Lubartowskiej w ul. Kowalską i z ul. Wyszyńskiego ul. Podwale. Kolejne zmiany wiążą się z rozpoczynającym się Jarmarkiem Jagiellońskim. Na czas jego trwania (12 – 15 sierpnia) mieszkańcy Starego Miasta mogą pozostawiać swoje pojazdy na terenach zielonych przylegających bezpośrednio do parkingu przy Targu Pod Zamkiem.