Mistrz Wójtowicz i ks. prof. Szostek honorowymi obywatelami Lublina

Ks. prof. Andrzej Szostek

Do zacnego grona osób, którym nadano tytuł honorowego obywatela miasta Lublin w ubiegły czwartek dołączyli wybitny siatkarz Tomasz Wójtowicz oraz były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Andrzej Szostek. O ile w pierwszym przypadku decyzja zapadła jednogłośnie, to w drugim radni byli podzieleni.


Tomasz Wójtowicz (67 l.) jest rodowitym lublinianinem, który w naszym mieście zaczynał sportową karierę, kontynuowaną później m.in. w Avii Świdnik. Z reprezentacją Polski wywalczył tytuł mistrza olimpijskiego (w 1976 r.) i złoty medal mistrzostw świata (1974 r.). Jest uważany za jednego z najlepszych zawodników w historii światowej siatkówki. Przed kilkoma tygodniami prezydent RP Andrzej Duda uhonorował wybitnego sportowca, zmagającego się z chorobą nowotworową, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

– Honorowe obywatelstwo dla pana Tomasza Wójtowicza stanowi jedynie namiastkę wdzięczności, którą chcemy przekazać mu jako mieszkańcy Lublina – mówił radny Piotr Popiel (PiS), który był jednym z inicjatorów wniosku o uhonorowanie siatkarza, który złożyli radni PiS, a poparli go również radni z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka i cała rada podjęła uchwałę jednomyślnie.

Takiej zgody nie było już w przypadku ks. prof. Andrzeja Szostka. Duchowny w latach 1998-2004 był rektorem KUL, a przez kolejne lata pozostawał jednym z najbardziej rozpoznawalnym i cenionym wykładowcą uczelni. Jesienią ubiegłego roku zerwał jednak z nią współpracę na znak sprzeciwu wobec decyzji Kolegium Rektorskiego KUL, które postawiło przez rzecznikiem dyscyplinarnym ks. prof. Alfreda Wierzbickiego za wypowiedzi w obronie środowiska LGBT i poręczenie za aresztowanego aktywistę tego ruchu Michała Sz., który czuje się kobietą i używa pseudonimu „Margot”.

– Mówimy tu o światowej sławy etyku, filozofie, który swoje życie zawodowe związał z Lublinem. Jego moralna zasada i postawy, którymi kieruje się w życiu zawodowym i osobistym stanowią wzór do naśladowania – uzasadniał Marcin Nowak (klub prezydenta Krzysztofa Żuka), wiceprzewodniczący rady miasta i jeden z inicjatorów nadania tytułu ks. prof. Szostkowi. Te argumenty nie trafiły jednak do wszystkich.

Dyskusji przed głosowaniem nie było i uchwała zyskała większość głosów, ale przeciwko nobilitacji duchownego opowiedzieli się kojarzeni z lewicą radni prezydenckiego klubu: Stanisław Kieroński, Grzegorz Lubaś, Adam Osiński i Dariusz Sadowski oraz Tomasz Pitucha z PiS. Kolejnych pięciu radnych Prawa i Sprawiedliwości (Piotr Breś, Zdzisław Drozd, Marcin Jakóbczyk, Piotr Popiel i Radosław Skrzetuski) oraz niedawno usunięty z partii radny Stanisław Brzozowski wstrzymali się od głosu. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here