Młodzi chcą zmian w szkolnych statutach

Młodzieżowa Rada Miasta Lublin wraz z Lubelskim Marszem Równości oraz Rankingiem Szkół LGBTQ+ wnioskują o zmiany w statutach lubelskich szkół i wprowadzenie do nich zapisów mających na celu ochronę zdrowia psychicznego uczniów, walkę z mową nienawiści oraz przemocą i ustanowienie instytucji mediacji rówieśniczej.


Wniosek o wprowadzenie do statutów szkół ponadpodstawowych dodatkowych paragrafów lub całego rozdziału, tzw. inkluzywnego statutu, poświęconego zapobieganiu dyskryminacji uczniów ze względu na odmienną orientację seksualną, czy ubiór, to reakcja na przedstawiony przed miesiącem Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Wynika z niego, że prawie pół miliona, z przebadanych anonimowo 1,5 mln uczniów szkół średnich w całym kraju, nie czuje się bezpiecznie w swoich szkołach. I choć sam Lublin wypadł w rankingu nie najgorzej i kilkanaście placówek uzyskało ocenę przyjaznych LGBT (Liceum Paderewski, I LO, II LO, III LO, IV LO, VIII LO, IX LO, XXiX LO, XXX LO, Państwowe LO Sztuk Plastycznych, czy Prywatne LO Królowej Jadwigi), to całe województwo lubelskie sklasyfikowane zostało na samym końcu – aż 77% młodzieży stwierdziło, że widzi regularnie symbole przeciwne społeczności LGBTQ+.

– W paragrafach, czy statucie inkluzywnym, o wprowadzenie których apelujemy, znajdują się zapisy antydyskryminacyjne dotyczące m.in. szkolnych wydarzeń, prowadzonych zajęć, organizowanych wydarzeń oraz ekspresji i wyglądu uczniów i uczennic. Mają za zadanie chronić zdrowie psychiczne np. za pomocą mediacji rówieśniczej, którą przecież rekomenduje Ministerstwo Edukacji i Nauki – wyjaśnia Dominik Kuc, koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

W Lublinie na początek wnioski o wprowadzenie w szkolnych statutach zmian trafiły do sześciu szkół, które miałyby się stać przykładem dla innych.

– Wprowadzenie proponowanych zmian w statutach jest niezbędne, tym bardziej, że na skutek nauczania zdalnego obserwujemy w szkołach wzrost objawów depresji, stanów lękowych i innych kryzysów psychicznych. Na pewno nie przeciwdziałają temu znajdujące się w statutach niektórych szkół zapisy ograniczające np. zasady wyglądu. Czas, aby to zmienić – mówi Inga Sobólska, rzeczniczka ds. równości przy Młodzieżowej Radzie Miasta Lublin. – Teraz jest idealny moment, ponieważ w tym tygodniu w szkołach odbywają się rady pedagogiczne – wyjaśnia. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here