Mnóstwo powodów do dumy

Największa uczelnia publiczna po prawej stronie Wisły uroczyście zainaugurowała w poniedziałek, 23 października rok akademicki. UMCS liczy sobie 73 lata, a w tym roku świętuje 150-lecie obchodów urodzin swojej patronki, Marii Skłodowskiej-Curie. Do tej pory ukończyło go 234 tysiące absolwentów.


– W tym roku mamy bardzo wielu studentów, nie obserwujemy niżu – podkreślał rektor, prof. dr hab. Stanisław Michałowki. Naukę na pierwszym roku rozpoczęło 9 tysięcy studentów. Cała społeczność akademicka UMCS liczy w tym roku akademickim ponad 21 tysięcy studentów, uczących się na 12 wydziałach, 80 kierunkach i 250 specjalnościach. 1700 studentów to obcokrajowcy, pochodzący 49 krajów świata. Uczelnia jest na pierwszym miejscu wśród uczelni publicznych, w których kształcą się studenci z Ukrainy oraz na 6. pozycji wśród szkół wyższych w Polsce pod względem ogólnej liczby kształcących się w uczelni obcokrajowców. W jej murach od pięciu lat działa Uniwersytet Dziecięcy, UMCS patronuje również Uniwersytetowi Trzeciego Wieku.
W tym roku uczelnia ma wyjątkowe powody do dumy ze swoich pracowników. – Bardzo wzrosła aktywność naszych pracowników w aplikacji o granty – mówi rektor Stanisław Michałowski. Uczelnia chwali się m.in. nagrodą Maestro dla projektu „Spiralne światłowody fotoniczne do zastosowań w metrologii i komunikacji optycznej”, którego część będzie realizowana na Wydziale Chemii UMCS, pod kierownictwem dra Pawła Mergo. Trwają także poszukiwania leku pomocnego w leczeniu raka szyjki macicy i płuc. Nadzieją są tu nowatorskie zastosowania opracowane przez naukowców z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, którzy prowadzą badania nad możliwościami, jakie daje enzym lakazy (pozyskiwany z grzyba przypominającego hubę) w leczeniu raka szyjki macicy. Naukowcy z UMCS i Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem dr. hab. Marty Fiołki są również na tropie leku na raka płuc – wspólnie opracowali preparat z płynu celomatycznego dżdżownicy, który niszczy w badaniach in vitro komórki raka płuca w 75-80%.
Rektor w swoim przemówieniu podkreślał również wysoki poziom akademickiego sportu i sukcesy studentów UMCS. – Zajęliśmy 6. miejsce w rywalizacji wszystkich uczelni w kraju. Nasi pływacy zostali drużynowymi mistrzami Polski seniorów w pływaniu – podkreślał rektor Michałowski. W barwach UMCS występuje m.in. Malwina Kopron, studentka Wydziału Prawa i Administracji, która podczas tegorocznej Uniwersjady zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata Seniorów w Londynie, w rzucie młotem, a w Tajpej wywalczyła złoto.
Rektor UMCS zaapelował również o zwiększenie rządowych nakładów na naukę, a także odniósł się do planowanej reformy szkolnictwa wyższego. – Istota tych zmian ma polegać na zwiększeniu autonomii uczelni, zmniejszeniu barier biurokratycznych i zwiększeniu finansowaniu nauki. Chodzi o wyzwolenie pewnej energii, która jest w naszym środowisku – mówił obecny podczas inauguracji prof. Aleksander Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. – Warto ten czas zmian postrzegać jako szansę, a nie zagrożenie. Patrzeć na nie poprzez pryzmat szans na lepsze zorganizowanie ustroju uczelni i większe możliwości rozwoju dla młodych naukowców – dodawał.

Zmiany i rozbudowa

Uczelnia planuje również inwestycje związane z rozbudową kampusu zachodniego na skrzyżowaniu ulic Lechosława Pagi i Głębokiej (teren tzw. Kambodży). Z dotychczasowej siedziby w zabytkowych budynkach przy placu Litewskim przeniosą się do nowo wybudowanych obiektów Wydział Politologii i Wydział Psychologii. – Być może przeniesiemy tam również Instytut Pedagogiki – dodaje rektor. Budynek przy ulicy Narutowicza jest w kiepskim stanie, niedawno obsunął się tam jeden z sufitów. Uczelnia na nowym kampusie planuje również budowę pełnowymiarowej hali sportowej. Najpierw jednak UMCS musi sprzedać budynki Instytutu Psychologii, które próbował sprzedać już dwukrotnie. Być może uda się to za trzecim razem, trwają negocjacje w tej sprawie. Już wiadomo, że w budynku politologii będzie mieściło się Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej. Budowa na kampusie zachodnim ruszy w przyszłym roku. Środki będą pochodziły ze sprzedaży budynków przy placu Litewskim i zewnętrznej dotacji. W ramach inauguracji odbył się otwarty dla mieszkańców koncert „Dźwięki 700-letniego Lublina”, widowisko muzyczne, które stworzył wybitny lubelski kompozytor i aranżer Tomasz Momot.
Emilia Kalwińska

Odznaczenia i nagrody

Podczas inauguracji roku akademickiego na UMCS Złotym Krzyżem Zasługi odznaczona została profesor Anna Żukowska. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali profesor Beata Surmacz i profesor Przemysław Stpiczyński. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali profesor Zdzisław Kurkowski i doktor Grzegorz Matysek. Odznakę Honorową za Zasługi dla Wynalazczości otrzymał dr Miłosz Huber. W ramach obchodów jubileuszu miasta UMCS otrzymał Medal 700-lecia Lublina, który wręczył prezydent Krzysztof Żuk. Nagrodę Naukową Marii Curie (ufundowaną po raz piąty, w kwocie 30 tys. zł) otrzymał zespół w składzie: prof. Jerzy Węcławski, prof. Helmut Pernsteiner, dr Robert Zajkowski, dr Markus Dick za „Nowatorskie osiągnięcia i wkład naukowy w rozwój badań firm rodzinnych w Polsce”. Nagrodę Naukową im. Jerzego Giedroycia (kwota 25 000 zł) otrzymała Joanna Krakowska za książkę pt. „PRL. Przedstawienia”.
Tytuł Najlepszego Absolwenta UMCS, złoty medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 3500 zł przyznano Karolowi Kasprowiczowi – absolwentowi Wydziału Humanistycznego. Najlepszymi absolwentami poszczególnych wydziałów, laureatami srebrnych medali oraz nagród pieniężnych w wysokości 2500 zł zostali: Kamil Filipek – Wydział Biologii i Biotechnologii, Ewelina Kuchno – Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Marek Dachniewicz – Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki, Magdalena Sigda – Wydział Chemii, Ewa Serafin – Wydział Prawa i Administracji, Justyna Mandziuk – Wydział Humanistyczny, Arkadiusz Bernat – Wydział Ekonomiczny, Maja Boczek – Wydział Pedagogiki i Psychologii, Paulina Zarębska – Wydział Filozofii i Socjologii, Laura Zbytniewska – Wydział Politologii, Ewelina Wójcik – Wydział Artystyczny, Magdalena Ziarek – Wydział Zamiejscowy w Puławach.
W tym roku po raz trzeci wręczone zostały także Nagrody Fundacji Absolwentów UMCS (w wysokości 2000 zł). Wyróżniono najlepszego absolwenta studiów I stopnia: Artura Potockiego z Wydziału Prawa i Administracji oraz najlepszego absolwenta studiów II stopnia/jednolitych magisterskich: Paulinę Kalitę z Wydziału Filozofii i Socjologii.
Medalem złotym Za Długoletnią Służbę odznaczonych zostało 14 pracowników UMCS, srebrnym – 26 pracowników, a brązowym – 29. Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznano 38 pracownikom Uniwersytetu.