Mocne trunki i milionowe straty państwa

Dziewięciu podejrzanych, tysiące „lewych” papierosów i setki litrów 89-procentowego alkoholu. To jak dotąd efekt śledztwa NOSG prowadzonego pod nadzorem zamojskiej „Okręgówki”.

Jak ustalono, zorganizowana grupa przestępcza, w skład której wchodziło dziewięć zatrzymanych osób, działała krótko, bo zaledwie od marca do czerwca 2019 roku, ale prężnie – na terenie Chełma, Okopów w gm. Dorohusk, Łążku Ordynackim, w woj. łódzkim i innych miejscowościach na terenie kraju. Każdy z nich miał wyznaczoną rolę. Papierosy i alkohol były sprowadzane z zagranicy, następnie przewożone i przechowywane w dziuplach, skąd wyruszały w dalszą drogę do nabywców.

– W trakcie prowadzonych czynności procesowych na terenie województwa łódzkiego i lubelskiego zatrzymano od podejrzanych ponad 166 000 paczek papierosów z oznaczeniem różnych marek, bez polskich znaków skarbowych akcyzy, oraz 225 litrów 89-procentowego alkoholu bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Podejrzani swoim przestępczym zachowaniem doprowadzili do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w łącznej kwocie ponad 2 500 000 złotych – informuje prokurator Artur Szykuła, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu, pod nadzorem której śledztwo w tej sprawie prowadził Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie.

Trunki trafiły do Domu Pomocy Społecznej w Zamościu w ramach walki z koronawirusem. (pc)