Można działać

Samorządowcy z gminy Żmudź jako jedni z pierwszych w powiecie chełmskim uchwalili budżet na 2021 r. Zależało im, aby jak najszybciej ogłosić przetargi.

Budżet na 2021 r. Rada Gminy Żmudź przyjęła 15 grudnia ub.r. Na inwestycje zaplanowano 4,2 mln zł. Wkrótce po przyjęciu budżetu w gminnym biuletynie informacji publicznej już pojawiły się pierwsze ogłoszenia o przetargach. Urzędnicy chcą, jak najszybciej ruszyć z planowanymi inwestycjami i po jak najkorzystniejszych dla nich cenach, bo w związku z epidemią sytuacja jest nieprzewidywalna.

Ogłoszone przetargi dotyczą przebudowy dróg gminnych w miejscowościach: Wólka Leszczańska, Annopol, Syczów, Leszczany, a także na odcinku Lipinki-Kazimierówka i ul. Brzozowej w Żmudzi (wraz z oświetleniem).

Ważne i kosztowne inwestycje, na które też ogłoszono przetargi dotyczą zagospodarowania przestrzeni wokół budynku Urzędu Gminy Żmudź, a także adaptacji pomieszczeń przy Szkole Podstawowej w Żmudzi na potrzeby oddziału przedszkolnego. Pierwsza z inwestycji zakłada nowy parking, chodniki i drogi dojazdowe przy żmudzkim urzędzie i ośrodku pomocy społecznej, a także oświetlenie tego terenu. Do przetargu przystąpiło aż 6 firm.

Najtańsza z ofert opiewa na 223 tys. zł, a najdroższa na 344 tys. zł. Zgodnie z planem prace mają potrwać do końca czerwca br. Tylko jeden wykonawca zgłosił się do przetargu na adaptację części pomieszczeń żmudzkiej podstawówki na oddział przedszkolny. Oferta chełmskiej firmy opiewa na 632 tys. zł. To trochę więcej niż planowała wydać gmina – pół miliona złotych. Zaplanowane prace również mają być wykonane do końca czerwca br.

Gmina Żmudź stara się także o wsparcie finansowe dla gmin popegeerowskich. Z dofinansowań mogą skorzystać te gminy, w których funkcjonowały kiedyś PGR-y. Każda taka gmina mogła złożyć maksymalnie trzy wnioski o wsparcie maksymalnie trzech inwestycji. Łączna wartość inwestycji, w przypadku złożenia przez gminę więcej niż jednego wniosku, nie może przekroczyć 5 mln zł.

Gmina Żmudź złożyła wnioski o dofinansowanie trzech inwestycji w miejscowościach, w których PGR-y istniały. Przedsięwzięcia te dotyczą infrastruktury drogowej w Wólce Leszczańskiej, modernizacji i przebudowy oczyszczalni ścieków w Żmudzi, a także wspomnianej inwestycji, polegającej na zagospodarowaniu przestrzeni wokół urzędu. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here