Muzyczna zachwyca!

Młodzi muzycy mogą już zapomnieć o starych murach, w których dotąd się uczyli. Od września czeka na nich okazale prezentujący się budynek, a w nim sala koncertowa i kameralna, 30 salek ćwiczeniowych oraz 7 większych, w których prowadzone będą zajęcia teoretyczne. Przed uroczystym otwarciem zajrzeliśmy do Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmie.

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Chełmie nie będą już się uczyć w starych kamienicach przy Lubelskiej 3 i Lubelskiej 57. Od września swoje muzyczne talenty będą rozwijać w nowej siedzibie, przy ul. Hrubieszowskiej 102. Budynek o powierzchni blisko tysiąca metrów kwadratowych należał niegdyś do zespołu szpitala wojskowego, zbudowanego pod koniec XIX wieku. Pełnił funkcję reprezentacyjną. To w nim odbywały się posiedzenia sztabu i zebrania. Po wojnie trafił do zasobu Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Chełmska szkoła muzyczna otrzymała go w ramach wymiany nieruchomości. Umowa w tej sprawie została podpisana w styczniu 2013 roku.

Dyrektor Andrzej Wojtaszek jeszcze przed rozpoczęciem blisko 10-milionowej inwestycji był przekonany, że po remoncie obiekt będzie jednym z najładniejszych i najbardziej reprezentacyjnych w mieście. I nie pomylił się. Dziś budynek rzeczywiście prezentuje się okazale. Zyskał nową elewację, wymieniono w nim okna, a przed wejściem pojawił się wjazd, parking i skwerek. Zachwyca także wnętrze, które mieści reprezentacyjną salę koncertową na blisko 200 osób, salę kameralną, około 30 sal ćwiczeniowych oraz 7 większych sal, w których prowadzone będą zajęcia teoretyczne.

Pieniądze na remont pochodzą z Centrum Edukacji Artystycznej (organu nadzorującego Szkołę Muzyczną) oraz ministerialnego dofinansowania.

Uroczyste otwarcie nowego budynku szkoły przy ul. Hrubieszowskiej 102 zaplanowano 3 września. W programie: o godz. 15.30 – nabożeństwo, o godz. 16 – uroczyste otwarcie nowego budynku, o godz. 17.30 koncert zespołu Varsovia Brass Quintet, a o godz. 18.30 – koncert uczniów.

(mg)