Na cmentarzu na Majdanku powstanie kolumbarium

Kolumbarium z 1500 niszami urnowymi powstanie na cmentarzu komunalnym na Majdanku w Lublinie. Do końca tego roku gotowych ma być pierwsze 288. Dotąd na największej nekropolii po tej stronie Wisły takiego obiektu nie było.


To kolejna z inwestycji jaką w tym roku na cmentarzu na Majdanku zaplanowało miasto – z wiosną, w nowej części cmentarza ruszyła budowa asfaltowych alejek o łącznej powierzchni 1460 metrów. Teraz Ratusz szuka firmy, która zaprojektuje i rozpocznie budowę pierwszego na cmentarzu kolumbarium.

– W Lublinie od kilku lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie pochówkiem urnowym, a tego rodzaju budowli brakuje w naszych zasobach komunalnych. Realizację kolumbarium na cmentarzu na Majdanku podzielono na kilka etapów. W tym roku, oprócz dokumentacji projektowej dla całości, powinno powstać pierwszych 288 nisz urnowych. Kolejne będą zlecane sukcesywnie – mówi Janusz Semeniuk, Zastępca Dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Kolumbarium powstanie w sektorze S10 wyznaczonym w końcowej części cmentarza, po wschodniej stronie, graniczącej z terenami Państwowego Muzeum na Majdanku. Ma w sumie mieścić 1500 nisz urnowych – 288 w segmencie A, 432 w segmencie B, 432 w segmencie C i 360 w segmencie D. – 360 zaplanowano w sektorze S10 cmentarza. Budowla z gotowych prefabrykatów żelbetowych 6-niszowych obłożonych granitem zostanie otoczona kostką brukową i trawnikami. Otoczenie obiektu uzupełnią ławki dla odwiedzających i nasadzenia drzew – klonów kulistych.

Na oferty firm zainteresowanych zaprojektowaniem całego obiektu i wykonanie pierwszego segmentu miasto czeka do 1 sierpnia.

Budowa kolumbarium wychodzi również naprzeciw zbliżającej się ku końcowi pojemności cmentarza. Od momentu jego powstania w 1976 roku jego powierzchnia rozrosła się do ponad 40 ha i pochowano na nim ponad 55 tysiące zmarłych. Miasto od kilku lat ma w planach budowę kolejnego cmentarza komunalnego – przeznaczono na nią blisko 50 ha na Czechowie, u zbiegu Zelwerowicza i Bohaterów Września. Opr. BR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here