Na czas remontu licealistów czeka przeprowadzka

Po przebudowie na parterze VII LO przy ul. Farbiarskiej powstanie przedszkole

Mimo protestów licealistów i ich rodziców Urząd Miasta w Lublinie ogłosił przetarg na przebudowę parteru budynku VII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Farbiarskiej na potrzeby przedszkola. Przedszkolaki mają się tu wprowadzić od nowego roku szkolnego, a na czas remontu licealiści prawdopodobnie zostaną przeniesieni do budynku po dawnej Szkole Podstawowej nr 17 przy ul. Krochmalnej 29.

O planach miasta ulokowania przedszkola na parterze budynku liceum przy ul. Farbiarskiej informowaliśmy już w kwietniu ubiegłego roku w artykule „Przedszkolaki hurmem na Farbiarską”. Społeczność VII LO wówczas nie zareagowała, a rwetes podniosła dopiero przed grudniową sesją rady miasta, kiedy urzędnicy oficjalnie poinformowali o tych planach, a w projekcie budżetu miasta na 2022 rok znalazł się zapis o przeznaczeniu pieniędzy na adaptację parteru budynku na potrzeby przedszkola.

W trakcie obrad sesji budżetowej licealiści i ich rodzice protestowali przed budynkiem Ratusza wznosząc transparenty i okrzyki „Nie oddamy wam siódemki”. Podnosili, że takie rozwiązanie przekreśli szanse na rozwój szkoły i doprowadzi do jej likwidacji, bo nie sposób w jednym budynku pogodzić nauki i przygotowania do matur i z prowadzeniem przedszkola. Rada Miasta Lublin, głosami radnych klubu prezydenta Żuka, przyjęła budżet w kształcie zaproponowanym przez prezydenta, a tym samym zdecydowała o przeznaczeniu środków na przebudowę budynku.

Miasto jeszcze przed końcem ubiegłego roku ogłosiło przetarg na wykonanie inwestycji. Na parterze obiektu przy Farbiarskiej 8 w miejsce sal lekcyjnych powstanie łącznie 10 sal do zajęć dla dzieci, a także 10 toalet, 7 szatni i 5 pomieszczeń pomocniczych o łącznej powierzchni 1490 m2. Rozdzielona zostanie także komunikacja wewnątrz budynku. Cztery wejścia dla dzieci przedszkolnych zaprojektowano od strony północnej, natomiast wejścia do szkoły od strony południowej.

Wejście główne do liceum będzie się mieściło jak obecnie, od strony ul. Farbiarskiej. Bryła zewnętrzna gmachu nie będzie zmieniona, uzyska za to nową elewację w kolorze szaro-kremowym, z brązowym cokołem i stolarką okienną oraz drzwiową. Projekt zakłada także odnowienie istniejącego na szkole muralu. Miasto ma zarezerwowane na inwestycję 6,7 mln zł.

– Liczymy, że ogłoszony przetarg pozwoli nam na sprawne wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie prac, tak by budynek był gotowy na przyjęcie dzieci już jesienią. Jednocześnie zapewniamy, że zmiana funkcji części pomieszczeń i ulokowanie w nich przedszkola, nie odbędzie się kosztem komfortu czy właściwego przebiegu procesu nauczania licealistów. Projekt zakłada bowiem powstanie odrębnych wejść i korytarzy dla uczniów liceum i podopiecznych przedszkola. W zaadaptowanym obiekcie funkcjonować będą odrębne, niekolidujące ze sobą, placówki – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

W ramach utworzenia przedszkola zaplanowano również urządzenie na nowo terenu wokół szkoły. Przede wszystkim powstaną dojścia i chodniki o powierzchni 400 m2 z kostki brukowej i droga wewnętrzna wraz z kilkudziesięcioma miejscami parkingowymi. Wymienione zostanie także nowe ogrodzenie oraz oświetlenie całego terenu. Przy obiekcie powstanie niezbędny dla małych dzieci plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią i m. in. trzema dużymi zestawami zabawowymi. Łącznie trafi tu 13 urządzeń (wieże ze ślizgawkami, bujaki, huśtawki i karuzele), a także 9 drewnianych ławek i 6 koszy na śmieci. Całość dopełni uporządkowanie zieleni.

Miasto czeka na oferty od zainteresowanych firm do 17 stycznia. Wyłoniony wykonawca będzie mieć tylko 5 miesięcy na zrealizowanie całości zadania. Póki co parter VII LO przy ul. Farbiarskiej wciąż zajmują jeszcze uczniowie ZSE im. Vetterów, którzy z niecierpliwością czekają na ponowne oddanie do użytku po remoncie ich obiektu przy ul. Bernardyńskiej. Ten przeciągnął się już o ponad rok, ale miasto zapowiada, że w tym tygodniu uczniowie Vetterów wrócą do swojej szkoły.

Z kolei licealiści z VII LO na czas przebudowy ich szkoły prawdopodobnie zostaną przeniesieni do budynku po dawnej Szkole Podstawowej nr 17 przy ul. Krochmalnej 29. Tam też zapewne tegoroczni absolwenci będą pisać egzamin maturalny. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here