Na gali III Międzynarodowego Trójstyku Literackiego

W sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego we Włodawie odbyła się uroczysta gala inaugurująca III Międzynarodowy Trójstyk Literacki. Oprócz poetów wzięli w niej udział m.in.: wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk, radni miejscy oraz kierownicy i dyrektorzy jednostek miejskich i powiatowych.

– Bardzo się cieszę, że po raz trzeci możemy się spotkać na Międzynarodowym Trójstyku Literackim – mówił burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. – Gdzie może się odbyć tak wyjątkowe wydarzenie, jeśli nie we Włodawie, mieście trzech kultur i trzech granic. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ wręczymy dwie nagrody. Jedną z nich otrzyma literat z zagranicy. Podpisana zostanie również umowa o współpracy związków literatów z Polski, Białorusi i Ukrainy.

Podobnie wypowiadał się dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie dr Artur Sepoch: – We współczesnym świecie musimy budować mosty, szukać tego co nas łączy i osłabiać to co nas dzieli. Nie ma lepszego mostu niż wspólna kultura i wspólne dziedzictwo.

Nagrody III Międzynarodowego Trójstyku Literackiego otrzymali: Olga Lasniuk za dorobek twórczy i redaktorski oraz pracę na rzecz środowiska literackiego Wołynia oraz Waldemar Michalski za całokształt pracy twórczej, wydawniczej i dziennikarskiej. Podczas gali podpisano również porozumienie o współpracy związków literatów z Polski, Białorusi i Ukrainy.

Umowę podpisały: Tatiana Demidowicz przewodnicząca Związku Literatów w Brześciu, Olga Lasniuk przewodnicząca Związku Literatów w Łucku i Agnieszka Polak prezes Lubelskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Galę III Międzynarodowego Trójstyku Literackiego zakończyło spotkanie z honorowym gościem trójstyku Bogusławem Wróblewskim, założycielem i redaktorem naczelnym czasopisma „Akcent” oraz wykładowcą UMCS w Lublinie. (a)