Na ochotnika do batalionu

Szeregi 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym batalionu chełmskiego, zasilili nowi ochotnicy. Wśród nich są m.in. uczniowie klas mundurowych.

Do 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło 94 ochotników z województwa lubelskiego. Wcielenie ich w szeregi terytorialsów zorganizowano w Dęblinie, w siedzibie 22. batalionu lekkiej piechoty. W pierwszym dniu powołania przyszli żołnierze przeszli wstępne badania lekarskie, otrzymali mundury oraz odbyli szkolenia z zasad BHP i posługiwania się bronią. Przeprowadzony został również test sprawnościowy. W gronie ochotników przeważają osoby młode, w tym uczniowie szkół technicznych oraz mundurowych. Wśród nich jest Klaudia z Chełma, uczennica liceum ogólnokształcącego w klasie maturalnej, która wylicza powody swojego wstąpienia do WOT.

– To przygoda, chęć sprawdzenia siebie oraz rodzinna tradycja – mówi Klaudia. – Mama pełni służbę w batalionie chełmskim i zachęciła mnie, abym i ja wstąpiła w szeregi WOT. Pomogła mi odpowiednio się przygotować.

Kandydaci do terytorialnej służby wojskowej przejdą szkolenie podstawowe, które zakończy się egzaminem, tzw. „pętlą taktyczną”. Nowi ochotnicy złożą uroczystą przysięgę 27 września br. na kompleksie wojskowym na Majdanku w Lublinie, gdzie od września swoją siedzibę ma 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.

– Osoby zainteresowane pełnieniem terytorialnej służby wojskowej mogą zgłaszać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z portalu ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia. (opr. mo, fot. WOT)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here