Na starówce ma być spektakularnie

Miejscy urzędnicy zrezygnowali z dotacji na rewitalizację pl. Łuczkowskiego, która miała ruszyć wiosną br. Raz, że miasto nie miało pieniędzy, a dwa, bo podobno była za mała w stosunku do wykładanych przez miasto pieniędzy, a i zakres robót nie imponował. Ale od planów zagospodarowania starówki nie odstąpili. Według nowego projektu szykują się tam spektakularne zmiany.

Przygotowany w poprzedniej kadencji projekt rewitalizacji starówki zakładał m.in. zagospodarowanie piwnic rozciągających się pod Pl. Łuszkowskiego, remont starego wejścia do podziemi oraz sypiącej się studni. Przedsięwzięcie oszacowano na około 4 mln zł i miało być realizowane dzięki unijnej dotacji w wysokości 1,2 mln zł. Pozostałe pieniądze wyłożyć miało miasto.

Ale inwestycja nie doczekała realizacji. W nowej kadencji urzędnicy z chełmskiego ratusza uznali, że dotacja jest zbyt niska i lepiej poczekać na korzystniejszą perspektywę. Nie bez znaczenia była również sytuacja miejskiego budżetu.

Jedną ze zmian budżetowych podjętych na ostatniej sesji rady miasta było zabezpieczenie w budżecie 190 tys. zł na dokumentację projektową (i ewentualne ekspertyzy) dotyczącą rewitalizacji starówki. Koncepcja ma znacząco różnić się od pierwotnej, bo urzędnicy chcą, aby przedsięwzięcie miało szerszy zasięg. Odbyły się już pierwsze spotkania w tej sprawie m.in. z konserwatorem zabytków. Nie wiadomo jednak jeszcze, z jakiego programu miałaby pochodzić dotacja.

– Dotacja, którą miasto mogło dostać na poprzednich warunkach, nie wynosiła nawet trzydziestu procent wartości przedsięwzięcia i taki montaż finansowy był dla nas niekorzystny

– mówiła Katarzyna Fik, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju UM Chełm, podczas wspólnego posiedzenia komisji budżetu i rozwoju gospodarczego oraz porządku publicznego i inwentaryzacji mienia komunalnego. – Obecnie planujemy nowe przedsięwzięcie o strategicznym dla miasta charakterze.

Będzie miało dużo szerszy zasięg niż poprzednio planowane. Zakładane wcześniej prace koncentrowały się przede wszystkim na zagospodarowaniu piwnic i wejścia do nich. My chcemy zwiększyć zakres prac, aby efekt był bardziej widoczny i spektakularny. To ważna inwestycja. Ma ogromny wpływ na wizerunek miasta. (mo)